Původně svobodný dvůr s obrannou věží z doby založení středověkého města ve 13. stol. Sídlem městské samosprávy od konce 14. stol. Na počátku 16. stol. zřízen orloj, několik etap renesančních přestaveb.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí od východu
© Ivan Grisa 04/2007
Radnice stojí v jihozápadním rohu centrálního náměstí nejstarší části hrazeného města (Untermarkt). Přístupná za poplatek je věž, po cestě vzhůru se prochází několika zajímavými prostory, výhled do renesančního nádvoří. Parkování v okolí zpoplatněno, od železniční stanice asi 700 m k severu.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Radnice ve Zhořelci

Na jihozápadním rohu náměstí Untermarkt (při vyústění ulice Brudergasse) stojí dnešní renesanční stará radnice. Původně se jednalo o svobodný dvůr z doby založení města, vybavený obrannou věží. Po polovině 14. století se stal sídlem městské správy (1380 doložena existence radní síně). Od konce 15. století postupně vznikal orloj na věži, od 30. let 16. století několik etap renesančních přestaveb (zejména soudní křídlo od Wendela Roskopfa). Úpravy hlavní fasády na počátku 19. století, na přelomu 19. a 20. století na místě sousedních domů (směrem k severu) postavena novorenesanční nová radnice. Po roce 1990 rozsáhlé rekonstrukce.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 7377
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama