Původně klášterní kostel františkánů byl postaven před polovinou 13. stol. Pozdně románská stavba stála v místech dnešní hlavní lodi. Gotický presbytář a věž 1371–81, před 1385 jižní kaple sv. Barbory. Rozsáhlý soubor pozdně gotické plastiky.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2011
Kostel stojí na jižní straně náměstí Obermarkt, které vzniklo při rozšíření hrazeného města koncem 13. století. Během dne volně přístupný, v jižní kapli bohatý výběr gotických plastik viditelně ovlivněných českým prostředím 14. a 15. století. Před kostelem zastávka autobusových okružních jízd po městě.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
popis

Typický řádový kostel s dlouhým a vysokým chórem, vysokou hlavní lodí a boční lodí, vzniklou z ramene křížové chodby někdejšího kláštera. U severního boku presbytáře hranolová věž, v horní části osmiboká, s barokní helmicí. Západní průčelí vrcholí panelovaným štítem, uspořádání oken jasně prozrazuje rozdíl ve výšce i šíři obou lodí. Presbytář sklenut klenbou z konce 14. století, hlavní loď síťovou klenbou parléřovského typu z přelomu 15. a 16. století. Nad boční lodí tribuna, jižně od ní centrální kaple sv. Barbory. Hlavní oltář, kazatelna a lavice v lodích barokní, v jižní části chrámu gotické dřevořezby z 15. a počátku 16. století (Kristův odpočinek, Zlatá Maria, Kladení do hrobu).

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

historie

Kostel Nejsvětější Trojice ve Zhořelci

Františkáni přišli do vznikajícího gotického města roku 1235. Záhy poté začali u tehdejších západních hradeb stavět pozdně románský kostel a klášter. Jednolodní sálový kostel s okrouhlou apsidou stál v místě hlavní lodi dnešní stavby. V letech 1371–81 byl postaven dnešní vysoký a dlouhý presbytář, na jeho severním boku spodní část věže. V té době stál již kostel na jižní straně nového velkého náměstí v rozšířené části hrazeného města. Od roku 1454 nahrazovala původní loď nová stavba, zaklenutá kolem roku 1500. Do prostoru kostela bylo jako vedlejší loď zapojeno severní křídlo křížové chodby kláštera s kaplí sv. Barbory, postavenou před rokem 1385. Koncem 15. století vznikla i horní část osmibokého nástavce věže. Od roku 1563 sloužil kostel protestantům. Část vnitřního zařízení zanikla při požáru roku 1713, naštěstí se dochoval cenný soubor plastik z 15. století, prozrazující silné vzájemné ovlivňování mezi Horní Lužicí…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

 Reichenbašská věž
 radnice
 obchodní dům
 Biblický dům
 Mikulášská věž
 Císařův vzdor
 kostel sv. Petra
 nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Svatý Hrob
 kostel sv. Jakuba
 Ves
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
Základní informace místa
ID místa: 7378
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama