
Typický řádový kostel s dlouhým a vysokým chórem, vysokou hlavní lodí a boční lodí, vzniklou z ramene křížové chodby někdejšího kláštera. U severního boku presbytáře hranolová věž, v horní části osmiboká, s barokní helmicí. Západní průčelí vrcholí panelovaným štítem, uspořádání oken jasně prozrazuje rozdíl ve výšce i šíři obou lodí. Presbytář sklenut klenbou z konce 14. století, hlavní loď síťovou klenbou parléřovského typu z přelomu 15. a 16. století. Nad boční lodí tribuna, jižně od ní centrální kaple sv. Barbory. Hlavní oltář, kazatelna a lavice v lodích barokní, v jižní části chrámu gotické dřevořezby z 15. a počátku 16. století (Kristův odpočinek, Zlatá Maria, Kladení do hrobu).
Františkáni přišli do vznikajícího gotického města roku 1235. Záhy poté začali u tehdejších západních hradeb stavět pozdně románský kostel a klášter. Jednolodní sálový kostel s okrouhlou apsidou stál v místě hlavní lodi dnešní stavby. V letech 1371–81 byl postaven dnešní vysoký a dlouhý presbytář, na jeho severním boku spodní část věže. V té době stál již kostel na jižní straně nového velkého náměstí v rozšířené části hrazeného města. Od roku 1454 nahrazovala původní loď nová stavba, zaklenutá kolem roku 1500. Do prostoru kostela bylo jako vedlejší loď zapojeno severní křídlo křížové chodby kláštera s kaplí sv. Barbory, postavenou před rokem 1385. Koncem 15. století vznikla i horní část osmibokého nástavce věže. Od roku 1563 sloužil kostel protestantům. Část vnitřního zařízení zanikla při požáru roku 1713, naštěstí se dochoval cenný soubor plastik z 15. století, prozrazující silné vzájemné ovlivňování mezi Horní Lužicí… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.