Reichenbašská věž

Reichenbacher Turm, Görlitz/Zhořelec
Věž bývalých hradeb na západním okraji středověkého města. Stojí na jeho nejvyšším místě. Spodní část ze 14. století, horní válcová z roku 1485, barokní střecha z roku 1782. Až do poloviny 20. století obsazena hlásným.
Hlavní obrázek místa
Reichenbašská věž z náměstí Obermarktu
© Ivan Grisa 04/2007
Dominanta středověkého Zhořelce stojí na jeho nejvyšším místě, na západním okraji náměstí Obermarkt (Horní trh). Uvnitř historická exposice (veduty města, městské opevnění, byt věžného), z horního ochozu nádherné výhledy na město i do širokého okolí (za dobré viditelnosti i Krkonoše a Jizerské hory). Vstupenky se prodávají v sousedním museu (viz heslo Císařův vzdor/Kaisertrutz).
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Reichenbašská věž ve Zhořelci

Nejvyšší ze všech zhořeleckých hradebních věží vznikla ve 14. století. Z té doby pochází její spodní, čtverhranná část, zakončená krytým ochozem. Roku 1485 byla zvýšena o válcovou nástavbu, původně zakončenou gotickou helmicí. Roku 1782 dostala dnešní pozdně barokní střechu. Do roku 1848 ji se sousední baštou Císařův vzdor spojovaly hradební zdi, severně od ní stála stejnojmenná brána. I po zrušení opevnění si vzhledem ke své poloze (její ochoz byl dlouho nejvyšším bodem ve městě) udržela význam jako hláska. Poslední hlásný zde bydlel ještě po II. světové válce.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 7382
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama