kostel sv. Jakuba

Dom St. Jakobus, Görlitz/Zhořelec
Novogotický trojlodní kostel s příčnou lodí a hranolovou věží u severozápadního nároží si pro své potřeby nechala postavit obnovená římskokatolická obec ve Zhořelci (Görlitz) v letech 1898–1900. Po poškození v závěru II. světové války opraven, od roku 1994 katedrálou nového biskupství.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu
© Ivan Grisa 10/2011
Dnešní katedrála sv. Jakuba stojí jižně od hlavního zhořeleckého nádraží (železniční stanice Görlitz, tratě od Drážďan, Žitavy, Chotěbuzi/Cottbus a Vratislavi/Wroclaw). Pod kostelem zastavují obě zdejší tramvajové linky (zast. An der Jakobuskirche), parkování je v oblasti možné bez poplatku.
19.11. 2011
historie

Kostel (katedrála) svatého Jakuba ve Zhořelci (Görlitz)

Rychlý nárůst příslušníků obnovené katolické obce ve Zhořelci v poslední třetině 19. století vedl ke stavbě nového kostela ve formách cihlové novogotiky. Trojlodní chrám o délce 41 a šířce 23 m s trojlaločným závěrem, zakončeným dvěma kaplemi a ochozem, má příčnou loď netradičně umístěnou hned ve druhém poli od západního průčelí. Její severní zakončení tvoří hranolová věž s jehlancovou střechou (celková výška 68 m). Stavba proběhla velmi rychle: základní kámen byl položen 6. 6. 1898, svěcení se konalo 6. 10. 1900. Pro kostel byla získána parcela na vrcholu návrší jižně od nádraží, což mu dává v městském panoramatu velmi významné místo. U kostela vznikla roku 1919 samostatná farnost, která využívala dříve postavenou mateřskou školu a další objekty. V letech 1924–25 proběhly první opravy (střechy, výmalba). Kostel byl těžce postižen během bojů o město v květnu 1945. Dělostřelecká palba zasáhla střechy, věž, všechna okna…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://www.jakobuskathedrale.de/, 19.11. 2011

Německo,

Místa v okolí

Kontaktní informace
Dompfarramt der Kathedrale St. Jakobus
An der Jakobuskirche 4
02826 Görlitz
Tel: 03581-406 200
http://www.jakobuskathedrale.de/
jakobuskathedrale@gmx.de
Základní informace místa
ID místa: 10486
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama