Postsecesní stavba drážďanských architektů W. Lossowa a M. H. Kühneho z let 1909–11 jako jedna z mála německých synagog přečkala tzv. Křišťálovou noc 9. 11. 1938. Po válce skladiště, 1991–3 obnova střechy věže, od té doby úprava na kulturní centrum.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Ivan Grisa 06/2008
Synagoga stojí jihovýchodně od hlavního náměstí Postplatz ve vilové čtvrti z přelomu 19. a 20. století. Vzhledem k probíhající rekonstrukci přístupná jen příležitostně.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Nová synagoga ve Zhořelci

Vzhledem k rozvoji židovské obce ve městě přestávala postačovat novorománská stavba z roku 1853. Proto byla v letech 1909–11 podle projektu známých drážďanských architektů Williama Lossowa a Maxe-Hanse Kühna postavena v přechodném stylu mezi secesí a modernou nová monumentální modlitebna s vysokou mohutnou věží. Tvoří dominantu vilové čtvrti nad levým břehem Lužické Nisy. Potřebám židovské obce sloužila až do pogromu 9. 11. 1938, zvaného Křišťálová noc. Vyhnul se jí sice osud většiny německých synagog, tedy vypálení a následné poboření, byla však poškozena střecha její věže a stavba sloužila dále jako skladiště. Vzhledem k tragickému osudu zdejší židovské komunity se tento stav nezměnil ani po roce 1945. Téměř okamžitě po převratu v bývalé NDR začaly práce na její obnově a úpravě na vzdělávací a informační středisko, které pokračují dosud.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 7388
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama