Dominanta západní části širšího centra města vznikla v letech 1898–1901 na tzv. Dračí skále (Drachenfels) nad dnešním Lutherovým náměstím. Stavba z režných cihel v novorománském slohu na půdorysu řeckého kříže, završená mohutnou kopulí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 06/2008
Dominanta representační čtvrti města z přelomu 19. a 20. století stojí na skalním výchozu nad stejnojmenným náměstím. Možnost parkování, od nádraží asi 300 m severozápadně. Nedaleko velmi zajímavé museum fotografie v někdejší továrně (v ulici Löbauerstrasse 7).
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Lutherův kostel ve Zhořelci

Jako první nově stavěný protestantský kostel ve městě od reformace vznikl mezi 10. 10. 1898 a 6. 5. 1901 mohutný cihlový Lutherův kostel. Zaujal vrchol skalního výchozu, zvaného Drachenfels (Dračí skála) nad tehdejším Drážďanským náměstím, brzy poté přejmenovaným na Lutherovo (Lutherplatz). Od roku 1904 stála nad schodištěm bronzová socha Martina Luthera od Ernsta Rietschela, zničená roku 1942 v rámci válečné sbírky barevných kovů. Její slavnostní znovuodhalení na Den reformace (30. 10.) 1983 za podpory evangelických organisací ze SRN se stalo jedním z prvních náznaků oslabování komunistické vlády v zemi. Po roce 1990 byl kostel jako většina veřejných staveb ve městě důkladně opraven.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 obchodní dům
 Svatý Hrob
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 nová synagoga
 Biblický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Mikulášská věž
 kostel sv. Petra
 Ves
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
Základní informace místa
ID místa: 7389
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama