Nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z let 1800-1801 firmy Weiss a Rössler se dochovala do dnešní doby v téměř původní podobě. Asi v r. 1881 byla na střeše vztyčena věžička s hodinami. Od r. 2003 je stavba kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
Nejstarší budova firmy, založené v r. 1800.
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Vrbno pod Pradědem (něm. Würbenthal, pol. Wrbno pod Pradziadem) se nachází v jižní části českého (dříve rakouského) Slezska. Město má několik kulturních památek. Patří k nim například pozůstatky hradu Freudenstein, zámek, kostel sv. Michaela, dřevěná zvonice, vila Friedricha Grohmanna nebo textilní továrna na nitě, kterou najdete na konci ulice Nádražní.
Luděk Vláčil, 23.2. 2021
popis

Obdélná zděná třípodlažní budova s dřevěnými vnitřními konstrukcemi a valbovou střechou, původně sloužící jako bělidlo příze a lněných nití, byla postavena v letech 1800-1801. Stavba se dochovala do dnešní doby v téměř původní podobě. Pravděpodobně v roce 1881 byla na střeše vztyčena věžička s hodinami.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 23.2. 2021

historie

Tradice průmyslové výroby nití ve Vrbně pod Pradědem byla zahájena v roce 1799 spojením Josefa Adolfa Weisse a Ferdinanda Rösslera. V roce 1800 byla založena firma Weiss und Rössler Würbenthal. V roce 1812 do společnosti vstoupil Josef Grohmann a v roce 1817 vznikla firma Weiss, Röessler & Co. Další změna názvu proběhla v roce 1846. Od té doby se užíval název Weiss und Grohmann. V roce 1883 továrnu na nitě ve Vrbně přebrali Emil a Emma Grohmanovi a založili firmu Grohmann & Co. k. k. privilegierte Leinen, Baumwollzwirn- und Flechtwaaren-Fabrik Würbenthal (Grohmann & Co.) Rodina vlastnila továrnu až do konce II. světové války. Následně byl německý majetek zestátněn a název továrny se opět několikrát změnil. V roce 1991 se majitelem areálu stala firma Odetka, a.s. V roce 2003 byla nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z let 1800-1801 prohlášena kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://odetka.cz a další, 21.2. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Vrbno pod Pradědem

Místa v okolí

 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 evangelická zvonice
 Mnichov
 Freudenštejn
 Fürstenwalde
 kosárna
 Tlustá Berta
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Quinburk
 hudební pavilon
 kostel sv. Barbory
 Maxmiliánův pramen
 vodopád
 Široká Niva
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Drakov
 Široká Niva
 vysoká pec Drakov
 Heřmanovice
 Dolní Holčovice
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Josefa
 vodopády Bílé Opavy
 Eldorado
 Koberštejn
 kaple sv. Anny
 Hynčice
 Lurdská jeskyně
 Malá Morávka
 chata Ovčárna
 Praděd
 Burkvíz
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 Město Albrechtice
 chata Švýcárna
 Brunerova vila
 hraniční sloup
 Edelštejn
 Město Albrechtice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Hošťálkovy
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 Zátor
 evangelický kostel
 Zlatorudné mlýny
 barokní most
 Františkova myslivna
 Moravická kyselka
 lípa Hadí královna
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Adolfovice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Čertovy kameny
 Jeseník
 radnice
 dům Katovna
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
Základní informace místa
ID místa: 15527
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama