Nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z let 1800-1801 firmy Weiss a Rössler se dochovala do dnešní doby v téměř původní podobě. Asi v r. 1881 byla na střeše vztyčena věžička s hodinami. Od r. 2003 je stavba kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
Nejstarší budova firmy, založené v r. 1800.
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Vrbno pod Pradědem (něm. Würbenthal, pol. Wrbno pod Pradziadem) se nachází v jižní části českého (dříve rakouského) Slezska. Město má několik kulturních památek. Patří k nim například pozůstatky hradu Freudenstein, zámek, kostel sv. Michaela, dřevěná zvonice, vila Friedricha Grohmanna nebo textilní továrna na nitě, kterou najdete na konci ulice Nádražní.
Luděk Vláčil, 23.2. 2021
popis

Obdélná zděná třípodlažní budova s dřevěnými vnitřními konstrukcemi a valbovou střechou, původně sloužící jako bělidlo příze a lněných nití, byla postavena v letech 1800-1801. Stavba se dochovala do dnešní doby v téměř původní podobě. Pravděpodobně v roce 1881 byla na střeše vztyčena věžička s hodinami.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 23.2. 2021

historie

Tradice průmyslové výroby nití ve Vrbně pod Pradědem byla zahájena v roce 1799 spojením Josefa Adolfa Weisse a Ferdinanda Rösslera. V roce 1800 byla založena firma Weiss und Rössler Würbenthal. V roce 1812 do společnosti vstoupil Josef Grohmann a v roce 1817 vznikla firma Weiss, Röessler & Co. Další změna názvu proběhla v roce 1846. Od té doby se užíval název Weiss und Grohmann. V roce 1883 továrnu na nitě ve Vrbně přebrali Emil a Emma Grohmanovi a založili firmu Grohmann & Co. k. k. privilegierte Leinen, Baumwollzwirn- und Flechtwaaren-Fabrik Würbenthal (Grohmann & Co.) Rodina vlastnila továrnu až do konce II. světové války. Následně byl německý majetek zestátněn a název továrny se opět několikrát změnil. V roce 1991 se majitelem areálu stala firma Odetka, a.s. V roce 2003 byla nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z let 1800-1801 prohlášena kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://odetka.cz a další, 21.2. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Vrbno pod Pradědem

Místa v okolí

 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 evangelická zvonice
 Mnichov
 Freudenštejn
 Fürstenwalde
 kosárna
 kaple sv. Antonína
 Tlustá Berta
 Na Skalce
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Quinburk
 hudební pavilon
 kostel sv. Barbory
 Maxmiliánův pramen
 vodopád
 Široká Niva
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Drakov
 Široká Niva
 vysoká pec Drakov
 Heřmanovice
 Dolní Holčovice
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Josefa
 vodopády Bílé Opavy
 Eldorado
 Koberštejn
 kaple sv. Anny
 Hynčice
 Malá Morávka
 Lurdská jeskyně
 chata Ovčárna
 Praděd
 Burkvíz
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 Město Albrechtice
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 Brunerova vila
 Edelštejn
 Vysoký vodopád
 Město Albrechtice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Hošťálkovy
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 Zátor
 evangelický kostel
 Zlatorudné mlýny
 barokní most
 Moravická kyselka
 Františkova myslivna
 lípa Hadí královna
 Nová Ves
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Adolfovice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Čertovy kameny
 Jeseník
 radnice
 dům Katovna
 Strážnice
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Obří výhledna
 Balneopark
Základní informace místa
ID místa: 15527
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama