Nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z let 1800-1801 firmy Weiss a Rössler se dochovala do dnešní doby v téměř původní podobě. Asi v r. 1881 byla na střeše vztyčena věžička s hodinami. Od r. 2003 je stavba kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
Nejstarší budova firmy, založené v r. 1800.
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Vrbno pod Pradědem (něm. Würbenthal, pol. Wrbno pod Pradziadem) se nachází v jižní části českého (dříve rakouského) Slezska. Město má několik kulturních památek. Patří k nim například pozůstatky hradu Freudenstein, zámek, kostel sv. Michaela, dřevěná zvonice, vila Friedricha Grohmanna nebo textilní továrna na nitě, kterou najdete na konci ulice Nádražní.
Luděk Vláčil, 23.2. 2021
popis

Obdélná zděná třípodlažní budova s dřevěnými vnitřními konstrukcemi a valbovou střechou, původně sloužící jako bělidlo příze a lněných nití, byla postavena v letech 1800-1801. Stavba se dochovala do dnešní doby v téměř původní podobě. Pravděpodobně v roce 1881 byla na střeše vztyčena věžička s hodinami.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 23.2. 2021

historie

Tradice průmyslové výroby nití ve Vrbně pod Pradědem byla zahájena v roce 1799 spojením Josefa Adolfa Weisse a Ferdinanda Rösslera. V roce 1800 byla založena firma Weiss und Rössler Würbenthal. V roce 1812 do společnosti vstoupil Josef Grohmann a v roce 1817 vznikla firma Weiss, Röessler & Co. Další změna názvu proběhla v roce 1846. Od té doby se užíval název Weiss und Grohmann. V roce 1883 továrnu na nitě ve Vrbně přebrali Emil a Emma Grohmanovi a založili firmu Grohmann & Co. k. k. privilegierte Leinen, Baumwollzwirn- und Flechtwaaren-Fabrik Würbenthal (Grohmann & Co.) Rodina vlastnila továrnu až do konce II. světové války. Následně byl německý majetek zestátněn a název továrny se opět několikrát změnil. V roce 1991 se majitelem areálu stala firma Odetka, a.s. V roce 2003 byla nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z let 1800-1801 prohlášena kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://odetka.cz a další, 21.2. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Vrbno pod Pradědem

Místa v okolí

 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 evangelická zvonice
 Mnichov
 Freudenštejn
 Fürstenwalde
 kosárna
 Tlustá Berta
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Quinburk
 hudební pavilon
 kostel sv. Barbory
 Maxmiliánův pramen
 vodopád
 Široká Niva
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Drakov
 Široká Niva
 vysoká pec Drakov
 Heřmanovice
 Dolní Holčovice
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Josefa
 vodopády Bílé Opavy
 Eldorado
 Koberštejn
 kaple sv. Anny
 Hynčice
 Lurdská jeskyně
 Malá Morávka
 chata Ovčárna
 Praděd
 Burkvíz
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 Město Albrechtice
 chata Švýcárna
 Město Albrechtice
 hraniční sloup
 Edelštejn
 Město Albrechtice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Hošťálkovy
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 Zátor
 evangelický kostel
 Zlatorudné mlýny
 barokní most
 Františkova myslivna
 Moravická kyselka
 lípa Hadí královna
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Adolfovice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Čertovy kameny
 Jeseník
 radnice
 dům Katovna
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
Základní informace místa
ID místa: 15527
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama