Budova pozdně renesanční tvrze z r. 1626 postavena Vilémem ze Šicendorfu. R. 1805 připojena ke schwarzenberskému Orlíku. Čtyřkřídlá patrová budova s vnitřním nádvořím poškozena požárem r. 1982, nad vjezdem dochovaná erbovní deska stavitele, po opravě slouží restaurátorské dílně a pro kulturní akce.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí tvrze
© Filip Matoušek 07/2004
Ves Zbenice leží asi 5,5 km jihovýchodně od Milína při silnici č. I/4 z Prahy do Strakonic. V severozápadní části vsi se dochovala budova pozdně renesanční tvrze z 20. let 17. století, po požáru z r. 1982 opravena a využívána pro kulturní akce a restaurátorskou dílnu.
Filip Matoušek, 3.2. 2006
historie

Historie a popis tvrze

Nejstarší písemná zmínka o vsi tehdy zvané Zbynice se objevuje k roku 1293, kdy se uvádějí služebníci Smila z Nových Hradů Hron a Dětmar ze Zbynic, jejichž potomci vlastnili statek až do poloviny 15. století. Poté byl načas připojen k nedalekým Holešicím, které vlastnili vladykové z Kadova a později Šicové z Drahenic. Roku 1547 byly Zbenice opět připojeny tentokrát k Bukovanům a tvrz byla od té doby využívána pouze sporadicky a nedlouho poté pravděpodobně zanikla, takže dodnes se z ní dochovalo pouze tvrziště. Když roku 1618 koupil Zbenice od Jana Vlka z Kvítkova Vilém Šléglovský ze Šicendorfu, nechal zde postavit novou pozdně renesanční čtyřkřídlou tvrz s malým uzavřeným nádvořím. Budova má dodnes valeně klenuté přízemí a plochostropé patro, přístupné trojramenným schodištěm doplněném pavlačemi po vnitřním obvodu nádvoří. Vilémova manželka Alena, rozená ze Stříteže, se po jeho smrti znovu provdala za Jindřicha…  číst dále

© J. Úlovec (Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, II. díl, LIBRI 2005), 3.2. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Zbenice

Místa v okolí

 Chraštice
 Bukovany
 boží muka
 Rtišovice
 Smolotely
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Starosedlský Hrádek
 Tochovice
 Hrochův Hrádek
 Myslín
 Lety
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
 Horosedly
 výklenková kaple
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Voltýřov
 kříž sv. Ivana
 Voltýřov
 pivovar Herold
 Březnice
 Dolní Nerestce
 silniční most
 židovský hřbitov
 Zduchovice
 Orlík nad Vltavou
 synagoga
 židovské ghetto
 empírový most
 kostel sv. Rocha
 socha sv. Prokopa
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Onen Svět
 Vysoká u Příbramě
 Žďákovský most
 Lašovice
 Drahenice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrškamýk
 kostel sv. Prokopa
 Draheničky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hornický skanzen
 Zhoř
 synagoga
 Rakovice
 špitál
 Čimelice
 Čimelice
 židovský hřbitov
 vyhlídka nad Kamýkem
 Dlouhá Lhota
 Vintíř
 Hůrka u Vranovic
 Uzeničky
 kaplička
 Boudy u Čimelic
 Kotýřina
 Skalní brána
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Hostišovice
 Kovářov
 fara
 Křikava
 Zrůbek
 Hříměždice
Základní informace místa
ID místa: 3684
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama