Budova pozdně renesanční tvrze z r. 1626 postavena Vilémem ze Šicendorfu. R. 1805 připojena ke schwarzenberskému Orlíku. Čtyřkřídlá patrová budova s vnitřním nádvořím poškozena požárem r. 1982, nad vjezdem dochovaná erbovní deska stavitele, po opravě slouží restaurátorské dílně a pro kulturní akce.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© Petr Kovařík, 07/2006
Ves Zbenice leží asi 5,5 km jihovýchodně od Milína při silnici č. I/4 z Prahy do Strakonic. V severozápadní části vsi se dochovala budova pozdně renesanční tvrze z 20. let 17. století, po požáru z r. 1982 opravena a využívána pro kulturní akce a restaurátorskou dílnu.
Filip Matoušek, 3.2. 2006
historie

Historie a popis tvrze

Nejstarší písemná zmínka o vsi tehdy zvané Zbynice se objevuje k roku 1293, kdy se uvádějí služebníci Smila z Nových Hradů Hron a Dětmar ze Zbynic, jejichž potomci vlastnili statek až do poloviny 15. století. Poté byl načas připojen k nedalekým Holešicím, které vlastnili vladykové z Kadova a později Šicové z Drahenic. Roku 1547 byly Zbenice opět připojeny tentokrát k Bukovanům a tvrz byla od té doby využívána pouze sporadicky a nedlouho poté pravděpodobně zanikla, takže dodnes se z ní dochovalo pouze tvrziště. Když roku 1618 koupil Zbenice od Jana Vlka z Kvítkova Vilém Šléglovský ze Šicendorfu, nechal zde postavit novou pozdně renesanční čtyřkřídlou tvrz s malým uzavřeným nádvořím. Budova má dodnes valeně klenuté přízemí a plochostropé patro, přístupné trojramenným schodištěm doplněném pavlačemi po vnitřním obvodu nádvoří. Vilémova manželka Alena, rozená ze Stříteže, se po jeho smrti znovu provdala za Jindřicha…  číst dále

© J. Úlovec (Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, II. díl, LIBRI 2005), 3.2. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Zbenice

Místa v okolí

 Chraštice
 Bukovany
 boží muka
 Rtišovice
 Smolotely
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Starosedlský Hrádek
 Tochovice
 Hrochův Hrádek
 Myslín
 Lety
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
 Horosedly
 výklenková kaple
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Voltýřov
 kříž sv. Ivana
 Voltýřov
 pivovar Herold
 Březnice
 Dolní Nerestce
 silniční most
 židovský hřbitov
 Zduchovice
 Orlík nad Vltavou
 synagoga
 židovské ghetto
 empírový most
 kostel sv. Rocha
 socha sv. Prokopa
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Onen Svět
 Vysoká u Příbramě
 Žďákovský most
 Lašovice
 Drahenice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrškamýk
 kostel sv. Prokopa
 Draheničky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hornický skanzen
 Zhoř
 synagoga
 Rakovice
 špitál
 Čimelice
 Čimelice
 židovský hřbitov
 vyhlídka nad Kamýkem
 Dlouhá Lhota
 Vintíř
 Hůrka u Vranovic
 Uzeničky
 kaplička
 Boudy u Čimelic
 Kotýřina
 Skalní brána
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Hostišovice
 Kovářov
 fara
 Křikava
 Zrůbek
 Hříměždice
Základní informace místa
ID místa: 3684
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama