Původně gotický kostel z druhé poloviny 14. století, jako farní je zmiňován roku 1356. Kostel byl přestavěn Janem Šťastným Chanovským a na Krašově v letech 1723–24. V závěru presbytáře se uchovaly fragmenty nástěnných maleb z 15. století.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu - od tvrze
© Milan Caha 06/2008
Jednolodní obdélný kostel s presbytářem zakončeným dvěma segmenty šestiúhelníka. Presbytář je opatřen opěráky, dnes je plochostropý, původně však byl sklenut klenbou na klínových žebrech s ostruhovým podseknutím. V závěru presbytáře je fragment nástěnných maleb z 15. století. Po straně presbytáře je sakristie a kaple Božího hrobu.
Milan Caha (zdroj: Soukup J.: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 33. Politický okres písecký, Praha 1910), 16.7. 2009
historie

Původně gotický kostel z druhé poloviny 14. století (Soupis památek sice uvádí, že v kostele existoval zápis, uvádějící vznik kostela již v roce 1241, novější prameny jej však neuvádějí). Jako farní je zmiňován roku 1356 (zápisy z roku 1366 se na faře uchovaly ještě v roce 1762). Kostel byl přestavěn Janem Šťastným Chanovským a na Krašově v letech 1723–24.

Milan Caha (zdroj: Soukup J.: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 33. Politický okres písecký, Praha 1910), 16.7. 2009

Půdorys místa


Soupis památek, 33. Politický okres písecký (1910), str. 336
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Chraštice

Místa v okolí

 Chraštice
 Zbenice
 boží muka
 Bukovany
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Rtišovice
 Starosedlský Hrádek
 Hrochův Hrádek
 Myslín
 Tochovice
 židovský hřbitov
 Lety
 Smolotely
 Mirovice
 výklenková kaple
 Horosedly
 kostel sv. Klimenta
 pivovar Herold
 Dolní Nerestce
 Březnice
 silniční most
 empírový most
 synagoga
 Voltýřov
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Památník Vojna
 Voltýřov
 Orlík nad Vltavou
 Draheničky
 Drahenice
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kříž sv. Ivana
 Žďákovský most
 synagoga
 Vysoká u Příbramě
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Onen Svět
 Zduchovice
 Lašovice
 dub sv. Václava
 Vintíř
 Uzeničky
 kostel sv. Vojtěcha
 špitál
 Hornický skanzen
 Boudy u Čimelic
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Hostišovice
 Zhoř
 Hůrka u Vranovic
 Kosatínský viklan
 kaplička
 Křikava
 Kotýřina
 Skalní brána
 Varvažov
 vyhlídka nad Kamýkem
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 radnice
 socha sv. Barbory
 Ženatý dub
 Obrovy hroby
Základní informace místa
ID místa: 7567
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama