Barokní zámek z roku 1738, přestavěn z tvrze uváděné r. 1491. Bezslohově upraven v pol. 19. století. Ve východním křídle dvora je barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
severní průčelí s barokním portálem
© Milan Caha 06/2008
Osada Rtíšovice leží 2 km jihovýchodně od Milína (pod který administrativně spadá), asi 0,5 km jižně od rušné silnice č. 4 z Prahy na Písek a dále na Strakonice.
8.6. 2008
popis

Objekt se nachází v areálu hospodářského dvora, hlavní patrová budova s valbovou střechou a věžičkou je obdélníkového půdorysu, v jádru barokní, dochoval se vstupní portál datovaný r. 1738. Ve východním křídle je zřetelná bývalá kaple sv. Jana Nepomuckého. Na jižní straně zámku se rozkládá velmi zpustlý anglický park se zaniklými rybníky.

8.6. 2008

historie

Rtišovice jsou poprvé připomínány roku 1398 jako zboží bratrů Zdeňka a Hynka ze Rtišovic. Jméno obce pochází z osobního jména "Rtiš". Dalším známým členem tohoto rodu je Ivan ze Rtišovic. V letech 1407–37 ves vlastnil Bořivoj ze Svinař, dvořan krále Václava IV. První zmínka o tvrzi je až z období kolem r. 1491, kdy ji Bohuslav z Němčic prodal Joštu Fremdárovi, jehož potomci na tvrzi sídlili několik dalších generací. Jednomu z následujících majitelů, Jindřichu Hlaváči z Vojenic, byla tvrz se vsí konfiskována za účast na stavovského povstání proti Ferdinandu II. Po smrti jednoho z následujících majitelů, Karla Maxima Lažanského, byl v r. 1696 majetek prodán konventu sv. Jiljí. Řád ves i tvrz brzo prodal zpět světským majitelům. Za třicetileté války byla tvrz se vsí dvakrát vypleněna. Nejdříve ji v roce 1631 vydrancovalo císařské vojsko generála Valdštejna a v letech 1639 – 48 byla vypleněna Švédy. Před r. 1738 vlastnil ves…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 3 (P-Š). Praha, Academia, 1980 a www.milin.cz), 8.6. 2008

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Zbenice
 Chraštice
 Smolotely
 Bukovany
 boží muka
 Tochovice
 Starosedlský Hrádek
 Památník Vojna
 kříž sv. Ivana
 židovský hřbitov
 Hrochův Hrádek
 Zalužany
 synagoga
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 židovský hřbitov
 Vysoká u Příbramě
 Myslín
 pivovar Herold
 židovský hřbitov
 Březnice
 silniční most
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 Zduchovice
 Lety
 Mirovice
 Horosedly
 výklenková kaple
 kostel sv. Klimenta
 Dlouhá Lhota
 Voltýřov
 kostel sv. Václava
 Voltýřov
 Dolní Nerestce
 Hůrka u Vranovic
 Vrškamýk
 Drahenice
 empírový most
 Draheničky
 Orlík nad Vltavou
 Onen Svět
 Zhoř
 Pičín
 Lašovice
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Drahlín
 vyhlídka nad Kamýkem
 Hluboš
 židovský hřbitov
 Žďákovský most
 Uzeničky
 špitál
 Hostišovice
 kaplička
 Kotýřina
 Skalní brána
 židovský hřbitov
 radnice
 socha sv. Barbory
 Hrádek
Kontaktní informace
Rtišovice a.s.
Rtišovice 1
262 31 Milín, okres Příbram
http://www.rtisovice.cz/
rtisovice@rtisovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 6333
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama