Kostel vznikl v letech 1690-1693. V letech 1893-1895 proběhla celková přestavba a rekonstrukce. V letech 1861-62 bylo provedeno kompletní přemalování interiéru.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Marek 10/2006
Obec Bozkov se nachází asi 8 kilometrů od Semil. V blízkosti obce jsou unikátní dolomitové jeskyně ale také historický klenot kostel Navštívení Panny Marie. Kostel je perfektně udržován a je v dobrém stavu. Leží zhruba uprostřed obce a je dominantou okolí. Věž slouží jako rozhledna s výhledem do dalekého okolí. Kostel bývá taky otevřen a je možno si prohlédnout jeho krásnou výzdobu a cenné zařízení. Nad vchodem je v nice krásná socha Madony. Úcta a poděkování pak rozhodně patří osobám, které se podílely na rekonstrukci a správci kostela za jeho důkladnou práci. Je nepochybně smutné, když ve velkých městech jsou kostely v mnohem lepším technickém stavu uzavřeny a potom jsou kostely, které jsou v místech malých vesniček, a při prohlídce turista může obdivovat interiér kostela, jako je v Bozkově. Při návštěvě dolomitových jeskyní vřele doporučuji i návštěvu kostela.
Aleš Marek, 28.10. 2006
historie

Kostel je ranně barokní a vystavěn byl v letech 1690–1693. V letech 1893–1895 proběhla celková rekonstrukce, kterou lze doložit podle datumu na oratoři. Vymalování kostela provedl v letech 1861–62 F. Maischaider. Budova je jednolodní s půlkruhovým presbytářem a s hranolovou věží u severní strany. V přízemí vysoké věže je sakristie a v patře oratoř. V hlavním průčelí je nika se sochou Madony z roku 1765. Presbytář a loď jsou zaklenuty dřevěnou omítnutou valenou klenbou s lunetami. V oratoři je dřevěný táflový strop s výjevem Nejsvětější Trojice z roku 1693. Zařízení kostela je dílem J. a M. Jelínků z Kosmonos. Monumentální portálový hlavní oltář s otočenými sloupy, sochami světců a světic na tabernáklu je pozdně gotická socha Madony z poloviny 16. století. Kazatelna je vyzdobena sochami evangelistů a sochou sv. Augustina. Boční oltář je zasvěcen sv. Blažejovi, zdobí ho sochy…  číst dále

Umělecké památky Čech, svazek první., 28.10. 2006

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Bozkov

Místa v okolí

 Masarykova vyhlídka
 Jesenný
 Myší skála
 vodní elektrárna
 Roztoky u Semil
 Škodějov
 Semily
 Koštofrank
 kamenný most
 Návarov
 Návarov
 U borovice
 kaple sv. Trojice
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Roprachtice
 Loukov
 Sytový
 Kozákov
 kostel sv. Martina
 Košťálov
 kostel sv. Václava
 Nístějka
 kostel sv. Vavřince
 Mladkovský hrádek
 Rotštejn
 Kundratice
 Klokočský hrádek
 kaple Piety
 Besedické skály
 Malá Skála
 Dubecko
 kaple sv. Vavřince
 Postojna
 Boučkův statek
 Zbirohy
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 Vranov-Pantheon
 Víchová
 Černá Studnice
 Maják Járy Cimrmana
 radnice
 kostel sv. Víta
 Drábovna
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 Lomnice nad Popelkou
 rozhledna Špička
 Frýdštejn
 Zvědavá ulička
 pramen Nisy
 Kláštenec
 kaple sv. Anny
 Smržovka
 Jilemnice
 Dlaskův statek
 Kopanina
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Jiří
 železniční most
 kostel sv. Vavřince
 Dolánky
 mariánský sloup
 radnice
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Špičák
 socha sv. Václava
 městská spořitelna
 Riedlova vila
 Bartošova pec
 Nisanka
 Riedlova hrobka
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 lázně Sedmihorky
 Malý Rohozec
 Světlý vrch
 Muzeum Českého ráje
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlov
 Řezníčkova vila
 městská spořitelna
 radnice
 Petřín
 synagoga
 socha sv. Prokopa
 Tábor
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 větrný mlýn
 Dolní Štěpanice
 židovský hřbitov
 Neysseburg
 Adamovo lože
 Čertova ruka
 Valdštejn
 Alainova věž
 stará radnice
 Hlavatice
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 Kavčiny
 fara
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Radeč
 Trosky
 vodní nádrž Mšeno
 Bramberk
 skalní město Apolena
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Žďár
 Ždírec
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Slovanka
 Nebákov
 kostel sv. Jakuba
 Pekařova brána
 kostel sv. Vavřince
 Levín
 Levínská Olešnice
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
Základní informace místa
ID místa: 4719
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama