Ruiny rozsáhlého zámku, zničeného r. 1998 požárem. První hrad v Dolním Ratně postavil v pol. 14. stol. rod Panowic. Dnešní objekt vznikl v r. 1505, r. 1563 přestavěn na renesanční zámek. Za třicetileté války zničen, později upravován a přestavován.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
První hrad na výšině nad vsí Ratno byl vybudován v polovině 14. století rodem Panowic, doklad o tom je z roku 1347. Je však pravděpodobné, že dnešní stavba s tímto prvním sídlem nesouvisí. Nové panské sídlo zde bylo vystavěno roku 1505 hrabětem Ulrykem von Hardegg. Roku 1563 provedl Baltazar von Reichenbach rozsáhlou renesanční přestavbu. Za třicetileté války – v roce 1645 – jej zničili Švédové. Při obnově v roce 1663 byl zámek rozšířen. Další přestavbu, v roce 1675, provedl Daniel Paschasius von Osterberg. V roce 1946 byla odsunuta tehdejší majitelka Iza von Blanckart a zámek v majetku státu léta chátral. V roce 1996 jej získal Edward Ptak, který zámek opravil a zprovoznil. Areál v jeho době fungoval, mimo jiné zde byla i kavárna. V roce 1998 zámek zničil velký požár, způsobený pravděpodobně žhářstvím. Ještě v roce 2004 byl areál udržovaný a zbylé části v poměrně dobrém stavu. Dnes je z rozsáhlého objektu chátrající zarostlá ruina, vstup je do ní zakázán a funkční je jedna obyvatelná (a obydlená) hospodářská budova.
Milan Caha (zdroj: http://zamki.res.pl), 18.1. 2009

Půdorys místa

půdorys s vyznačením stavebních fází
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, ARKADY, Warszawa 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Ścinawka Średnia
 Sarny
 Umlaufův mlýn
 kalvárie
 kostel sv. Barbory
 Hrad u Božanova
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 fara
 Fort Karola
 Machovský kříž
 kostel sv. Markéty
 Pánův kříž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Bludné skály
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Homole
 benediktinský pivovar
 Kladská pevnost
 most sv. Jana
 kostel Všech svatých
 Laudonova kaple
Základní informace místa
ID místa: 7306
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama