Barokní pohřební kaple sv. Kříže byla vybudována k uložení ostatků majitele tachovského panství Johanna Filipa Husmanna a jeho manželky Emílie z Donína před rokem 1782. V 70. letech 20. století byla pobořena, zůstaly fragmenty obvodového zdiva s výškou maximálně 150 cm, r. 2015 zakonzervované.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Barokní pohřební kaple sv. Kříže byla vybudována po zrušení paulánského kláštera ve Světcích (1787), aby do ní mohly být z klášterního kostela přeneseny ostatky majitele tachovského panství Johanna Filipa Husmanna a jeho první manželky Emílie z Donína. Jednalo se o drobnou obdélnou budovu, postavenou pravděpodobně na místě starší kaple. Od bývalého kláštera k ní vedla cesta lemovaná sedmi kapličkami. Kaple a její okolí postupně chátraly. Ostatky byly uloženy v kryptě pod podlahou kaple až do roku 1957, kdy se po přednášce o „zlém Hausmannovi“ do krypty vloupali žáci učiliště ve Světcích a jednu z nalezených lebek odnesli. Zbytek ostatků z otevřené krypty byl postupně roznesen po okolí. V 70. letech 20. století byl zbytek kaple pobořen, zůstaly jen fragmenty obvodového zdiva s výškou maximálně 150 cm. To bylo v roce 2015 zakonzervováno betonovou vrstvou. Krypta byla archeologicky prozkoumána a zavezena pískem, aby byla zakonzervována pro případnou budoucí obnovu. Vedle kaple se dochovala žulová pokladnička na milodary se zbytky železného kování.
Milan Caha (zdroj: http://www.znicenekostely.cz a další internetové zdroje), 10.8. 2021
historie

Johann Philipp Husmann, baron z Namedy a Riolsburku (úmrtí r. 1651) byl v době třicetileté války císařským rytmistrem. Jako zapřísáhlý katolík získal Tachov od císaře po třicetileté válce. Jednalo se o trest odbojným měšťanům, kteří se ve válce postavili na stranu českých stavů. Dříve královské město se spolu s veškerým svým majetkem dostalo do postavení poddanského. Nový majitel proslul svoji krutostí a bezohledností. O „krutém Janovi“ a jeho krutostech za života i po smrti vznikla řada pověstí a úslovím „přijde na tebe Husmann“ byly ještě v době před válkou strašeny tachovské děti.

Milan Caha (zdroj: http://www.sumava.cz), 10.8. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

 Světce
 jízdárna
 Vysoká
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lesná
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Jánský zámek
 Broumov
 Ostrůvek
 Planá
 Šelmberk
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Berchembogen
 Přimda
 Velké Dvorce
 Milíře u Rozvadova
 Panská rozhledna
 Zahájí
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Lazurová hora
 Stráž
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15851
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama