Barokní pohřební kaple sv. Kříže byla vybudována k uložení ostatků majitele tachovského panství Johanna Filipa Husmanna a jeho manželky Emílie z Donína před rokem 1782. V 70. letech 20. století byla pobořena, zůstaly fragmenty obvodového zdiva s výškou maximálně 150 cm, r. 2015 zakonzervované.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Barokní pohřební kaple sv. Kříže byla vybudována po zrušení paulánského kláštera ve Světcích (1787), aby do ní mohly být z klášterního kostela přeneseny ostatky majitele tachovského panství Johanna Filipa Husmanna a jeho první manželky Emílie z Donína. Jednalo se o drobnou obdélnou budovu, postavenou pravděpodobně na místě starší kaple. Od bývalého kláštera k ní vedla cesta lemovaná sedmi kapličkami. Kaple a její okolí postupně chátraly. Ostatky byly uloženy v kryptě pod podlahou kaple až do roku 1957, kdy se po přednášce o „zlém Hausmannovi“ do krypty vloupali žáci učiliště ve Světcích a jednu z nalezených lebek odnesli. Zbytek ostatků z otevřené krypty byl postupně roznesen po okolí. V 70. letech 20. století byl zbytek kaple pobořen, zůstaly jen fragmenty obvodového zdiva s výškou maximálně 150 cm. To bylo v roce 2015 zakonzervováno betonovou vrstvou. Krypta byla archeologicky prozkoumána a zavezena pískem, aby byla zakonzervována pro případnou budoucí obnovu. Vedle kaple se dochovala žulová pokladnička na milodary se zbytky železného kování.
Milan Caha (zdroj: http://www.znicenekostely.cz a další internetové zdroje), 10.8. 2021
historie

Johann Philipp Husmann, baron z Namedy a Riolsburku (úmrtí r. 1651) byl v době třicetileté války císařským rytmistrem. Jako zapřísáhlý katolík získal Tachov od císaře po třicetileté válce. Jednalo se o trest odbojným měšťanům, kteří se ve válce postavili na stranu českých stavů. Dříve královské město se spolu s veškerým svým majetkem dostalo do postavení poddanského. Nový majitel proslul svoji krutostí a bezohledností. O „krutém Janovi“ a jeho krutostech za života i po smrti vznikla řada pověstí a úslovím „přijde na tebe Husmann“ byly ještě v době před válkou strašeny tachovské děti.

Milan Caha (zdroj: http://www.sumava.cz), 10.8. 2021

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15851
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama