Pozdně barokní kostel v Pěkné z let 1788–91 vznikl v rámci optimalisace farní sítě mocnářství za josefínské éry. Roku 1903 byla přistavěna věž. Po roce 1945 zchátral, za pomoci vyhnaných rodáků v 90. letech 20. století opraven.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Kolem Pěkné prochází silnice I/39, do obce vede krátká odbočka. Parkování je možné na návsi přímo u kostela. Spojení hromadnou dopravou je o víkendech možné téměř výlučně ze zastávky Pěkná na trati České Budějovice - Volary, vzdálené asi 1,5 km jihozápadně (žlutá značka, pokračující dále na Sněžnou, cyklostezka 1031).
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 14.5. 2010

  historie

  Kostel svaté Anny v Pěkné
  Kostel v Pěkné vznikl v rámci optimalisace farní sítě habsburského mocnářství v josefínské éře. Jednoduchá stavba ve stylu zredukovaného pozdního baroka vznikla v letech 1788–91 v sousedství hřbitova. Roku 1903 získala věž v ose západního průčelí. Po roce 1945 bylo z obce vyhnáno původní německojazyčné obyvatelstvo. Kostel následně zchátral, po roce 1990 byl obnoven za pomoci rodáků.
  Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 21.5. 2010
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Pěkná

  Místa v okolí

   vodní rozdělovač
   Knížecí stolec
   Hausberk
   domy alpského typu
   kostel sv. Kateřiny
   Stožecká kaple
   Stifterův obelisk
   Volarské šance
   kaple
   Trojmezí
   Hus
   kostel sv. Markéty
   Trojmezná
   rechle
   Třístoličník
   chlebová pec
   Lenora
   kostel sv. Anny
   rybářská bašta
   Libín
   Boubínský prales
   silniční most
  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost Pěkná
  5. května 1
  384 51 Volary
  Tel: 388 333 205; 721 618 243
  Základní informace místa
  ID místa: 9102
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 15.7.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama