Pozdně barokní kostel v Pěkné z let 1788–91 vznikl v rámci optimalisace farní sítě mocnářství za josefínské éry. Roku 1903 byla přistavěna věž. Po roce 1945 zchátral, za pomoci vyhnaných rodáků v 90. letech 20. století opraven.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Kolem Pěkné prochází silnice I/39, do obce vede krátká odbočka. Parkování je možné na návsi přímo u kostela. Spojení hromadnou dopravou je o víkendech možné téměř výlučně ze zastávky Pěkná na trati České Budějovice - Volary, vzdálené asi 1,5 km jihozápadně (žlutá značka, pokračující dále na Sněžnou, cyklostezka 1031). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svaté Anny v Pěkné

Kostel v Pěkné vznikl v rámci optimalisace farní sítě habsburského mocnářství v josefínské éře. Jednoduchá stavba ve stylu zredukovaného pozdního baroka vznikla v letech 1788–91 v sousedství hřbitova. Roku 1903 získala věž v ose západního průčelí. Po roce 1945 bylo z obce vyhnáno původní německojazyčné obyvatelstvo. Kostel následně zchátral, po roce 1990 byl obnoven za pomoci rodáků.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 21.5. 2010

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Pěkná

Místa v okolí

 vodní rozdělovač
 Knížecí stolec
 Hausberk
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 Stožecká kaple
 Stifterův obelisk
 Volarské šance
 kaple
 Trojmezí
 Hus
 kostel sv. Markéty
 Trojmezná
 rechle
 Třístoličník
 chlebová pec
 Lenora
 kostel sv. Anny
 rybářská bašta
 Libín
 Boubínský prales
 silniční most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Pěkná
5. května 1
384 51 Volary
Tel: 388 333 205; 721 618 243
Základní informace místa
ID místa: 9102
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama