Na želnavské návsi se dochoval vodní rozdělovač, který od II. desetiletí 19. století do 70. let 20. století zajišťoval distribuci vody do jednotlivých statků v obci. Unikátní technická památka je chráněna od roku 1963.
Hlavní obrázek místa
Vodní rozdělovač od severu
© Ivan Grisa 05/2010

Vodní rozdělovač v Želnavě

Roku 1818 vznikla v Želnavě pozoruhodná vodárenská soustava: z pramenů pod Želnavskými vrchy se borovým potrubím přiváděla voda do žulového válce na návsi. V jeho horní části se z přívodního potrubí přelévala do deseti rozvodných trubek, které vedly k jednotlivým statkům. Od roku 1963 je zařízení památkově chráněno, fungovalo do 70. let 20. století. Roku 2004 byl opraven, přičemž byl odhalen německý nápis z roku 1818, jehož text v překladu zní: "Kdož stále jen chuť má pít, ať přijde, já mohu ho každý den napojit". Vedle rozdělovače je umístěna informační tabule. Obdobné zařízení fungovalo v nedaleké Pěkné a Záhvozdí, nikde jinde v Čechách se zřejmě nevyskytuje.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.zelnava.wbs.cz/Historicky-vodojem.html, 14.5. 2010
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Želnava

Místa v okolí

 Hausberk
 kostel sv. Anny
 Knížecí stolec
 kostel sv. Markéty
 Stifterův obelisk
 Trojmezí
 rybářská bašta
 Trojmezná
 kostel Jména Ježíš
 domy alpského typu
 Třístoličník
 kostel sv. Kateřiny
 Stožecká kaple
 kaple
 Volarské šance
 boží muka
 kaple Stini
 rechle
 chlebová pec
 Lenora
Základní informace místa
ID místa: 9104
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama