Na želnavské návsi se dochoval vodní rozdělovač, který od II. desetiletí 19. století do 70. let 20. století zajišťoval distribuci vody do jednotlivých statků v obci. Unikátní technická památka je chráněna od roku 1963.
Hlavní obrázek místa
Vodní rozdělovač od severu
© Ivan Grisa 05/2010

Vodní rozdělovač v Želnavě

Roku 1818 vznikla v Želnavě pozoruhodná vodárenská soustava: z pramenů pod Želnavskými vrchy se borovým potrubím přiváděla voda do žulového válce na návsi. V jeho horní části se z přívodního potrubí přelévala do deseti rozvodných trubek, které vedly k jednotlivým statkům.
Od roku 1963 je zařízení památkově chráněno, fungovalo do 70. let 20. století. Roku 2004 byl opraven, přičemž byl odhalen německý nápis z roku 1818, jehož text v překladu zní: "Kdož stále jen chuť má pít, ať přijde, já mohu ho každý den napojit". Vedle rozdělovače je umístěna informační tabule.
Obdobné zařízení fungovalo v nedaleké Pěkné a Záhvozdí, nikde jinde v Čechách se zřejmě nevyskytuje.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.zelnava.wbs.cz/Historicky-vodojem.html, 14.5. 2010
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Želnava

  Místa v okolí

   Hausberk
   kostel sv. Anny
   Knížecí stolec
   kostel sv. Markéty
   Stifterův obelisk
   Trojmezí
   rybářská bašta
   Trojmezná
   kostel Jména Ježíš
   domy alpského typu
   Třístoličník
   kostel sv. Kateřiny
   Stožecká kaple
   kaple
   Volarské šance
   boží muka
   kaple Stini
   rechle
   chlebová pec
   Lenora
  Základní informace místa
  ID místa: 9104
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 17.7.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama