Kostel se v Želnavě připomíná poprvé roku 1395. Z původní stavby se dochovala spodní část věže. Nově byl postaven v letech 1708–12, horní část věže 1722. Obklopuje ho obnovený rázovitý hřbitov s litinovými kříži.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 05/2010
Želnavou prochází silnice I/39 od Lenory podél lipenské nádrže do Českého Krumlova. Kostel dominuje širokému okolí, parkování je možné na návsi pod ním. Spojení hromadnou dopravou zajišťuje ve volných dnech téměř výlučně železniční stanice Nová Pec na trati České Budějovice - Volary (cca 3,5 km jižně). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svatého Jakuba Apoštola v Želnavě

Původně zřejmě gotický kostel se v Želnavě připomíná poprvé roku 1395. Jeho pozůstatkem je spodní část západní hranolové věže. Nově byl postaven v letech 1708–12 pod patronátem knížete Johanna Nepomuka Schwarzenberga. Věž byla zvýšena roku 1722. Důkladnými opravami kostel prošel koncem 19. a 20. století. Obklopuje ho dodnes funkční hřbitov s množstvím dochovaných typicky šumavských litinových křížů.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 17.7. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Želnava

Místa v okolí

 vodní rozdělovač
 Hausberk
 kostel sv. Anny
 Knížecí stolec
 kostel sv. Markéty
 Stifterův obelisk
 Trojmezí
 rybářská bašta
 Trojmezná
 kostel Jména Ježíš
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 Třístoličník
 Stožecká kaple
 kaple
 Volarské šance
 boží muka
 kaple Stini
 rechle
 chlebová pec
 Lenora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Želnava
Náměstí 1
382 26 Horní Planá
Tel: 380 738 408; 606 128 993
Základní informace místa
ID místa: 9103
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama