Kostel se v Želnavě připomíná poprvé roku 1395. Z původní stavby se dochovala spodní část věže. Nově byl postaven v letech 1708–12, horní část věže 1722. Obklopuje ho obnovený rázovitý hřbitov s litinovými kříži.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 05/2010
Želnavou prochází silnice I/39 od Lenory podél lipenské nádrže do Českého Krumlova. Kostel dominuje širokému okolí, parkování je možné na návsi pod ním. Spojení hromadnou dopravou zajišťuje ve volných dnech téměř výlučně železniční stanice Nová Pec na trati České Budějovice - Volary (cca 3,5 km jižně).
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 14.5. 2010

  historie

  Kostel svatého Jakuba Apoštola v Želnavě
  Původně zřejmě gotický kostel se v Želnavě připomíná poprvé roku 1395. Jeho pozůstatkem je spodní část západní hranolové věže. Nově byl postaven v letech 1708–12 pod patronátem knížete Johanna Nepomuka Schwarzenberga. Věž byla zvýšena roku 1722. Důkladnými opravami kostel prošel koncem 19. a 20. století. Obklopuje ho dodnes funkční hřbitov s množstvím dochovaných typicky šumavských litinových křížů.
  Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 17.7. 2010

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Želnava

  Místa v okolí

   vodní rozdělovač
   Hausberk
   kostel sv. Anny
   Knížecí stolec
   kostel sv. Markéty
   Stifterův obelisk
   Trojmezí
   rybářská bašta
   Trojmezná
   kostel Jména Ježíš
   domy alpského typu
   kostel sv. Kateřiny
   Třístoličník
   Stožecká kaple
   kaple
   Volarské šance
   boží muka
   kaple Stini
   rechle
   chlebová pec
   Lenora
  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost Želnava
  Náměstí 1
  382 26 Horní Planá
  Tel: 380 738 408; 606 128 993
  Základní informace místa
  ID místa: 9103
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 18.7.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama