Původní gotický kostel sv. Markéty v Malšíně byl přestavěn roku 1593 (dochovány renesanční prvky věže) a koncem 17. století. Při úpravě koncem 19. století (zejména horní část věže) došlo ke změně zasvěcení.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Do Malšína lze autem dojet po silnici III. třídy z Rožmberka nebo Frymburka. Parkování je možné na návsi pod kostelem, autobusové spojení funguje třikrát denně v pracovních dnech. Přes obec prochází žlutá značka Rožmberk - Lipno. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se tu konají vždy třetí neděli v měsíci od 11.15.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel Srdce Ježíšova (původně svaté Markéty) v Malšíně

Nejstarší částí kostela v Malšíně je drobná sakristie se dvěma poli křížové klenby, datovaná stavebně historickým průzkumem do počátku 14. století. Původně se zřejmě jednalo o samostatně stojící kapli. Obdobně jako v nedalekých Malontech i zde došlo ještě před koncem téhož století ke stavbě nového kostela, jehož presbytář se přiložil k jižnímu boku původní kaple. O gotickém původu jeho lodi dnes svědčí jižní portálek s lomeným obloukem. Roku 1593 byl kostel výrazně přestavěn, dokladem toho jsou dnes zejména kamenické prvky na fasádě věže. Po třicetileté válce byl opraven v barokním duchu. Poslední úpravou bylo prodloužení lodi k západu a horní novogotické patro věže, provedené koncem 19. století. Tehdy bylo rovněž změněno patrocinium. Západně od kostela stojí fara s rozlehlým hospodářským dvorem.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 21.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela před rozšířením
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 42 Politický okres kaplický, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Malšín

Místa v okolí

 Čertova stěna
 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Čertovo kopyto
 radnice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Pasovary
 Trojaň
 Slavkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Kateřiny
 Omlenička
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Ondřeje
 Louzek
 synagoga
 kaple sv. Martina
 Kvítkův dvůr
 fotoatelier Seidel
 boží muka
 dům č. p. 60
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 městská zbrojnice
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 boží muka
 kaple Stini
 radnice
 rybářská bašta
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malšín
Horní 156
381 01 Český Krumlov
Tel: 380 711 336; 731 402 934
Základní informace místa
ID místa: 9118
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama