Neděle, 17. leden 2021. Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Barokní obdélná kaple s půlkruhovým závěrem a fasádou členěnou pilastry vystavěná místním Bratrstvem roku 1768 je součástí komplexu jedné z nejstarších křížových cest ve šluknovském výběžku. Přístupovou cestu na vrchol lemuje 13 výklenkových kaplí/zastavení vybudovaných v letech 1801-1804.
Hlavní obrázek místa
© jch jch, 06/2014

historie kaple Nejsvětější Trojice na křížovém vrchu v obci Brtníky

Kaple Nejsvětější Trojice je součástí komplexu křížové cesty, jedné z nejstarších ve šluknovském výběžku. Součástí komplexu je dále křížová cesta, Kaple Božího Hrobu, dnes neexistující Getsemanská zahrada a muka (dnes povalena a zničena) na úpatí kopce, na kterém je areál lokalizován. Křížová cesta v Brtníkách byla vystavěna na místě bývalého větrného mlýnu na západním svahu Křížového vrchu. Zde byla roku 1768 místním Bratrstvem Nejsvětější Trojice postavena barokní kaple Nejsvětější Trojice. Kaple je obdélná stavba s půlkruhovým závěrem, fasády jsou členěny pilastry, v průčelí je obdélný portál a segmentové okno. Interiér je zaklenut plackou a valeným pásem. Křížová cesta, založená na úpatí vrchu, vznikla jako v pořadí čtvrtá křížová cesta ve Šluknovském výběžku. Přístupovou cestu k vrcholu lemuje 13 výklenkových ...
jiri ch, 3.1. 2015


  Vložit do oblíbených
  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Brtníky

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  obec Staré Křečany - Brtníky
  Obecní úřad Staré Křečany
  č.p. 38
  40761
  Tel: +420 412 336 291
  URL: http://www.krecany.cz
  E-mail: krecany@volny.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 11976
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11976
  Uveřejněno: 22.2.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama