Původně hrad z 13.století. V druhé půli 16. století přestaven na renesanční zámek. Za druhé světové války značně poškozen dělostřelbou. Po válce rekonstruován. Dnes je zde pamětní síň maltézského řádu.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 15/4/2001
V současné době (podzim 2016) je zámek Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízen v aukci k prodeji. Bližší informace nalezne řípadný zájemce zde: http://www.uzsvm.cz/majetek/prodej-nemoviteho-majetku/budovy-stavby/detail/vr-c-oop1582016-na-prodej-nemoviteho-majetku-s-naslednou-aukci-v-k-u-divci--27328/
3.11. 2016
popis

Zámek je jednoposchoďová budova čtvercového půdorysu se čtyřmi nárožními válcovými věžemi ukončenými cimbuřím. I po přestavbě si zámek udržel fortifikační systém původního hradu. Přístup chránil příkop s kamenným mostem, vnitřní obrana byla zajištěna ohradní zdí se třemi baštami. K zámku přiléhá zámecký park.

Helena Dvořáková (dle Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava), 22.10. 2016

historie

Informační tabule před zámkem

Zámek Maidelberg je úzce spjatý v historii "Moravských enkláv" ve Slezsku s prastarým rytířským sídlem. Ráz převažující listnaté zemědělské krajiny dává tušit romantiku tohoto zámku na kopci, i když v pohledu chybí nádherné kopcovité pozadí a rozkošné hradní báně již hrad nekrášlí. Nehledě na jeho výbornou polohu je zámek zajímavý ještě ze dvou důvodů. Především pro jeho historickou minulost. Na skalisku na Ossou se tyčl hrad již v době, kdy ještě byla výšina obtékaná potokem Prudník (na které se nyní rozkládá město Prudnik) pohřbená v tišině lesa. Potom proto, že v Maidlbergu sídlil po více jak tři století kontur Maltézského řádu. Osoblažsko se nalézalo na počátku 13. století bezpochyby v majetku Olomouckého kostela. Biskup Bruno se nesmírně založil o Osoblažsko, a to německou kolonizací tohoto kraje. Biskup Bruno tedy kolonizoval celý lesnatý kraj v údolí řeky Ossy až k úbočím Biskupské kupy, a tak jej otevřel…  číst dále

Marius Dee, informační tabule před zámkem, 16.1. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

plán s vyznačením renesanční fáze
© Miroslav Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Fulštejn
 Slezské Rudoltice
 Gebauerova hrobka
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Hrozová
 Jindřichov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Hraniční vrch
 Slezské Pavlovice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Linhartovy
 Eldorado
 Kobylí
 Burkvíz
 Dolní Holčovice
 Hošťálkovy
 Biskupská hora
Základní informace místa
ID místa: 1395
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama