Původně hrad z 13.století. V druhé půli 16. století přestaven na renesanční zámek. Za druhé světové války značně poškozen dělostřelbou. Po válce rekonstruován. Dnes je zde pamětní síň maltézského řádu.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 15/4/2001
V současné době (podzim 2016) je zámek Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízen v aukci k prodeji. Bližší informace nalezne řípadný zájemce zde: http://www.uzsvm.cz/majetek/prodej-nemoviteho-majetku/budovy-stavby/detail/vr-c-oop1582016-na-prodej-nemoviteho-majetku-s-naslednou-aukci-v-k-u-divci--27328/
3.11. 2016
popis

Zámek je jednoposchoďová budova čtvercového půdorysu se čtyřmi nárožními válcovými věžemi ukončenými cimbuřím. I po přestavbě si zámek udržel fortifikační systém původního hradu. Přístup chránil příkop s kamenným mostem, vnitřní obrana byla zajištěna ohradní zdí se třemi baštami. K zámku přiléhá zámecký park.

Helena Dvořáková (dle Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava), 22.10. 2016

historie

Informační tabule před zámkem

Zámek Maidelberg je úzce spjatý v historii "Moravských enkláv" ve Slezsku s prastarým rytířským sídlem. Ráz převažující listnaté zemědělské krajiny dává tušit romantiku tohoto zámku na kopci, i když v pohledu chybí nádherné kopcovité pozadí a rozkošné hradní báně již hrad nekrášlí. Nehledě na jeho výbornou polohu je zámek zajímavý ještě ze dvou důvodů. Především pro jeho historickou minulost. Na skalisku na Ossou se tyčl hrad již v době, kdy ještě byla výšina obtékaná potokem Prudník (na které se nyní rozkládá město Prudnik) pohřbená v tišině lesa. Potom proto, že v Maidlbergu sídlil po více jak tři století kontur Maltézského řádu. Osoblažsko se nalézalo na počátku 13. století bezpochyby v majetku Olomouckého kostela. Biskup Bruno se nesmírně založil o Osoblažsko, a to německou kolonizací tohoto kraje. Biskup Bruno tedy kolonizoval celý lesnatý kraj v údolí řeky Ossy až k úbočím Biskupské kupy, a tak jej otevřel…  číst dále

Marius Dee, informační tabule před zámkem, 16.1. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

plán s vyznačením renesanční fáze
© Miroslav Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Strážnice
 Fulštejn
 Slezské Rudoltice
 Gebauerova hrobka
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Hrozová
 Jindřichov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Hraniční vrch
 Slezské Pavlovice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Linhartovy
 Eldorado
 Kobylí
 Burkvíz
 Dolní Holčovice
 Hošťálkovy
 Biskupská hora
 Na Skalce
Základní informace místa
ID místa: 1395
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama