Zříceniny hradu z 13. stol. s unikátní hradní kuchyní. Přestavěn goticky za Něpra z Roupova (1380–93) a za Jana II. (kon. 15. stol.), renesančně za Jana IV. (1595–98). R. 1704 Roupov ztratil rezidenční funkci, začal chátrat a od r. 1817 zřícenina.
Hlavní obrázek místa
Zbytky velké válcové věže
2003 ©Luděk Pitter
Hrad byl postaven koncem 14. stol. jako sídlo panského rodu z Roupova. Po husitských válkách rozšířen a přestavěn. Nákladné přestavby probíhaly za Jana II. a Jana V. – posledního držitele rodu z Roupova. Od r. 1607 se na hradě připomínají páni z Klenového. R. 1707 se majitelem Roupova stal hrabě Jan Jiří z Hauben, který jej spojil s panstvím poříčským. Od té doby neobydlený hrad pozvolna chátral. Od r. 1817 je zříceninou. Z vnitřního hradu situovaného v západní části hradiště se zachovalo východní pozdně gotické křídlo s průjezdem a hradní kuchyní ze 16. stol. Nevelké nádvoří uzavíral palác, ze kterého se dochovaly nepatrné zbytky a klenutá sklepní místnost z 15. stol. Východním směrem bývalo předhradí opevěné v 2. pol 15. stol., z téže osoby pochází mohutná okrouhlá věž při vstupní bráně na jihovýchodě.
28.5. 2002
historie

ROUPOV HRAD

Jihozápadně od Přeštic zdvihá se nad městečkem Roupovem táhlé zelené návrší k severu a severozápadu strmě spadající a na ostatní strany volně se sklánějící, na němž stojí bývalý hrad Roupovský, dílem obydlený, dílem zřícený. Při něm stojí obrovská sýpka, jejíž bílé zdi se z daleka v slunečném svitu skví, poněvadž hradiště okolnímu kraji panuje a jen příchozímu z blízka, dílem lesy, dílem návrším, které je od údolí Vřeskovského dělí, se zakrývá. Proto také dí spisovatel staré pamětní knihy panství Pořičského: „Roupov jest prastarý veliký hrad, kterýž leží na velikém vrchu a skále nad okolní hory vynikajících. Jede se tam od východu; k jihu stojí vysoko nad městečkem. Vyhlídka odtud jest veselá, z některých míst až na 10 mil. Má hrad ten velikou rozsáhlosť, obsahuje mnohé a přehluboké příkopy s mnohými baštami, parkány a hradbami, též věžemi, odkud na jevo jde, že před časy pevností býval a k obraně znamenitě mosty…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Roupov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Skočice
 kostel sv. Prokopa
 Merklín
 Lužany
 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 Červené Poříčí
 Ježovy
 Křenice
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 Příchovice
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 Přestavlky
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Skála
 boží muka
 vyhlídková plošina
 Dolní Lukavice
 Křížový vrch
 kostel sv. Matěje
 Zichov
 židovský hřbitov
 Dolany
 Komošín
 Újezd
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Lacembok
 Chlumčany
 U Žižků
 Újezd u Štěpánovic
 Chocomyšl
 Předslav
 Štěpánovice
 Měčín
 Řenče
 Svrčovec
 kostel sv. Mikuláše
 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Drslavice
 kostel sv. Markéty
 Pušperk
 Měcholupy
 Květkovice
 Kožich
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Tupadly
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Kanice
 Osvračín
 kaple sv. Isidora
 Netřeby
 Tetětice
 Ruchomperk
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Hluboká
 Netunice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Nebílovy
 Němčice
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Džbánek
 Nový Herštejn
 Příkopy
Základní informace místa
ID místa: 271
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama