Komentáře, diskuse

Roupov

6.2.2009 13:04
Letos v létě se chystám Roupov navštívit jako jednu ze zřícenin na mých toulkách přírodou, tak Vám potom popíši mé pocity z tohoto místa.
Petr

Roupov

5.8.2008 12:28
Nejsem odborník, ale po nedávné návštěvě Roupova plně sdílím níže uvedený názor, že způsob,jakým je hrad opravován, není úplně šťastný (velice mírně řečeno). Ještě víc nahouby je to, že část hradu má majitel na vlastní zahradě a člověk se tam nedostane. Nepodíváte se tak ani na kuchyň, ze které vede (ten příšerně obetonovaný) komín, který je symbolem hradu. Tak nevím, buď ať to zpřístupní všechno (i kdyby za to měl vybírat symbolické vstupné), nebo ať si to oplotí celý, všude se napíše, že je nepřístupný, nikdo tam nebude chodit a ať se s tím třeba zadáví.

5.4.2009 17:42 Witchy.D
Taky nejsem odborník, to v žádném případě, ale ty betonové úpravy, které tady všichni tak strašnšně haní, jsou podstatně méně strašné než na některých jiných hradech, které měl v péči klub turistů a podobné spolky (které sice v dobré víře, ale mnohdy objekty znehodnotily). Neviděla jsem tady jediný příspěvek od někoho, kdo by měl zájem hradu jakkoliv pomoci - krom toho, že by nejlépe pozastavil činnost majitele. A co se týká přístupnosti - výše uvedenou poznámku považuju vyloženě za sprostou - oplocená je část se zahradou, kde se zjevně bydlí, přesto se dá veliká část zříceniny volně si "prolézt". Nikdo vám množstvím plotů a ostnatých drátů a výhružných tabulek nebrání hrad si obejít. A veškeré vstupy na "zahradu hradu" jsou z branek, které jsou kované a ne z prken nebo něčeho ještě třeba více neprůhledného, takže i když se nedá jít dovnitř (mě by se taky nelíbilo, kdyby mi někdo coural po dvorku - vstupné nevstupné), můžete si vše v klidu nafotit. Majitel zjevně nemá tendenci ani sundavat informační cedule apod., což oproti spoustě jiných "soukromých" objektů považuju za požehnání. Možná by spíše někteří potřebovali více tolerance a nikoliv pan majitel pocit, že musí kdekoho pustit na svůj majetek. Díky bohu, že alespoň někteří majitelé takových objektů mají trošičku rozumu. Že by asi někdo měl s panem majitelem jednat o rozsahu prováděných oprav, to je bez diskuze, ale jen tak mírnyxtýrnix tady někoho napadat mi připadá nefér. Včera jsme si udělali na Roupov nááádherný výlet, bylo tam krásně a klid, vřele doporučuju. Dokud jsem si nepřečetla některé komentáře tady uvedené, měla jsem dojem, že jsme zase jednou narazili na zříceninu, která stojí za to. Omlouvám se tedy pro svůj snad až příliš dlouhý komentář, ale vážně mě to nadzvedlo, byť se mnou samozřejmě nemusí každý souhlasit.

9.7.2006 00:00
Roupov mě opravdu vzal u srdce. Betonové lázně, které tam vznikají, jsou celkem pěkné, pevné, řemeslně dobře zvládnuté, má to jen jednu nevýhodu - nemá to nic společného s památkovou péčí ani konzervací zříceniny hradu. Pokud jsem dobře vyrozumněl z mejlu památkové péče v Plzni, Roupov má v rukou nový majitel , který byl jednou na výkopech s panem Durdíkem, proto ho nikdo nemůže přesvědčit o tom, že ten hrad jen prasí. Ani pan Durdík. Nezbývá, než doufat, že ten pán zchudne a nebude mít na beton... (Alík)

9.3.2007 00:38 Alík
Chci reagovat na reakci pod svým prvním příspěvkem, ale není tam klikatelný odkaz, tedy reaguji sám na sebe, to jen na vysvětlenou.

Bohužel, nedaří se mi brát s rezervou pana majitele, který hrad vyloženě przní. Jeho betonárium opravdu s původní stavbou nemá nic společného, zkrátka na místě bývalého hradu staví hrad nový. Sice bude pevnější a chvíli nám vydrží, ale hodnota žádná. (Že přitom objevil základy věže považuji za alibismus, kdybych zboural a znovu vystavěl Křivoklát, jistě bych u toho také objevil něco nového.) Z tohoto hlediska nevidím velký rozdíl mezi zchátráním hradu a takto brutální "opravou". Vlastně jeden tam je - prvé je důstojnější. Je to smutné, radost z toho nemám, ale je to tak (dle mého soudu, samozřejmě).

Alík

27.12.2006 15:59
Až pan majitel zchudne, nezbyde už z hradu vůbec nic. Omlouvám se , ale musím reagovat na tak jedovatý přípěvek. O hrad, jeho historii a stavební vývoj se zajímám už několik let a musíme brát pana majitele a jeho stavební počiny s rezervou. Na druhou stranu by hrad dnes byl v ještě horším stavu než je.

12.2.2006 00:00
Snaha by tam snad byla, ale způsob jakým to provádí je napováženou. Betonování jednotlivých částí asi nebude ta nejlepší taktika a nejsou z něj nadšeni ani na Odboru památkové péče v Plzni. Připadá mi to jako jiní podobné "skvělé" úpravy ala Borotín nebo Kozí hrádek.

22.1.2005 00:00
„Nejpozoruhodnější místa v kraji, jež lze nejvíc doporučit, jsou tato: hrad na Zelené Hoře, proslulý svými stavbami, především palácem (pokud jej ovšem nepočítáš do Prácheňského kraje), na hradě Roupově lze si prohlédnout krb, který prý kdysi zřídili za tisíc císařských zlaťáků. Na tomto krbu a na jeho kachlích jsou z pravého zlata vypodobněny veškeré příbuzenské vztahy Roupovských a zpřízněných rodin.“
Bohuslav Balbín, Krásy a bohtaství české země, s. 230

23.8.2002 00:00
Dnes 22.8.2002 jsem na Roupově byla. Pracuje tam nějaký starší pán, bydlí tam u těch lidí u hradu a je to archeolog. Spoustu nám toho o hradě vyprávěl a prý i objevil novou část hradu,která není na žádném plánku,patrně se jedná o donjon. Nejvíc mě však oslnila jeho snaha o záchranu hradu a to, že tam pracuje úplně sám.

25.2.2008 15:43 Lucka
Dobrý den, ten starší pán co se snaží Roupov postupně opravovat není archeolog, to určitě ne, je příbuzný k rodině, která hrad vlastní a která zde žije. Nevidím však nic špatného na jeho snaze tutp zříceninu zachránit. Tento hrad je mou srdeční záležitostí a proto jsem velice ráda, že se najde někdo takový, kdo se snaží hrad (jeho zbytky) zachránit. Do nynější doby tento hrad jen chátral a upadal. Jsem pro, aby pán ve své práci pokračoval
Vložit nový komentář

Stará bašta v Novém Městě nad Metují
Stará bašta v Novém Městě nad Metují
August Sedláček VII