Hospodářský dům, vytvářející půdorysem tvar lyry (viděný pouze z ptačí perspektivy), je z r. 1722. Navzdory přestavbám si udržel původní barokní rozvržení. Autorem je Jan Blažej Santini.
Hlavní obrázek místa
boční pohled na budovy prohnuté do podoby rámu lyry
© Alena Volná, 4/2003
Hospodářský dvůr Lyra se nachází v bezprostřední blízkosti kláštera na břehu téhož rybníka ve vzdálenosti několika minut pěšky
Alena Volná , 24.11. 2010
historie

Hospodářský dvůr žďárského kláštera zvaný Lyra je dokladem toho, že architekt Jan Blažej Santini-Aichl neváhal použít svůj talent kromě skvostných novostaveb či přestaveb klášterů, kostelů, paláců a měšťanských domů na stavby, jimiž by se většina jeho kolegů vůbec nezabývala. Zdá se, že si Santini takový úkol občas užíval (např. morový hřbitov ve Žďáru, hospodářský dvůr v Hubenově či hospoda v Ostrově) a ve Žďáru v bezprostřední blízkosti kláštera postavil hospodářský dvůr na půdorysu lyry. Prohnutí stěn je patrné, vtipně řešený půdorys však bohužel jinak než z ptačí perspektivy neuvidíme. Statek byl postaven před rokem 1734 na objednávku opata Vejmluvy.

Alena Volná , 24.11. 2010

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Žďár nad Sázavou-Zámek

Místa v okolí

 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 Najdek
 boží muka
 kostnice
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 Rosička
 rybník Sykovec
 socha kavky
 železniční viadukt
 kostel sv. Matouše
 Medlovský rybník
 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 Ronov
 kostnice
 železniční viadukt
 kostel sv. Ondřeje
 Lisovská skála
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 kostel sv. Vavřince
 Kadov
 Devět skal
 Kadovské železárny
 kamenný most
 Bohdalov
 Rudolec
 Drátenická skála
 kaple sv. Anny
 Přibyslav
 boží muka
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Kněževes nad Oslavou
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 Chlum
 Čtyři palice
 Radešín
 Milovské Perničky
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Nový Studenec
 Bobrová
Základní informace místa
ID místa: 9567
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama