Původně renesanční tvrz postavená Ezechielem Malovcem, rozšířená po požáru v roce 1607, začátkem 19. století přestavěna na pseudogotický zámek. Dnes sídlo Obecního úřadu.
Hlavní obrázek místa
zámek Čkyně
pohled na průčelí zámku
© mystik, 4/2004
Jednopatrová budova s jedním traktem se známkami antiky a pseugotiky. V severní části hlavního traktu je obsažena původní renesanční tvrz, v přízemí jsou zachovány i valené výsečové klenby. Vnitřní úprava z 2. poloviny 19. století.
mystik, 27.12. 2007
historie

První nepřímá zpráva o obci je z roku 1243, kdy je v souvislosti s johanitskou komendou ve Strakonicích zmiňován Bedřich ze Čkyně. Umístění sídla tohoto rodu se předpokládá západně od dnešního zámku na pahorku u odbočky na Předenice nebo také ke gotickému kostelu sv. Máří Magdaleny. V roce 1359 je část obce připojena k vimperskému panství, druhá část pak v roce 1422. Samostatné zboží pak byla až odpočátku do roku 1531, kdy ji získal Jan Malovec z Chýnova. V roce 1549 se zmiňuje jeho tvrz zvaná Vysoký Dvůr, která stávala sto metrů západně od zámku a byla připojena ke Čkyni až v roce 1736. Budovy dvora i s obytnou stavbou byly zbořeny v roce 1977 bez jakékoliv dokumentace, nelze je tedy spolehlivě ztotožnit s Janovou tvrzí. Janův syn Ezechiel tu pak v druhé polovině 16. století postavil další tvrz. V roce 1607 postihl obec požár, při kterém byla tato tvrz poškozena. Někdy po tomto datu byla během…  číst dále

Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997), 30.12. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Čkyně

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Lčovice
 boží muka
 Skalice
 Smrčná
 Královácký kámen
 Zálezly
 Putkov
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Doubravice u Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Dřešínek
 Přečín
 Dobrš
 Želibořice
 kostel sv. Mikuláše
 dům U jelena
 Haselburg
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Nihošovice
 Hoslovice
 Němčice
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Zdíkov
 Hoštice u Volyně
 Kbíl
 Čepřovice
 Lipovice
 kaple Dobrá voda
 Drslavice
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Chocholatá Lhota
 Maleč
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Helfenburk
 Měsíční kámen
 dům č. p. 42
 Dub
 Sluneční kámen
 Hrádek u Husince
 Větrný kámen
 kamenný most
 Boubín
 Tažovice
 Boží kámen
 Budkov
 Ohrazenice
 Tourov
 Královský kámen
 Vojnice
 Hrad u Strašína
 židovský hřbitov
 Záluží
 Mačice
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Frymburk
 Chalupská slať
 Žihobce
 Cehnice
 Libín
Základní informace místa
ID místa: 5876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama