klášter cisterciáků s kostelem Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie a sv. Jakuba staršího

klasztor cystersów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego, Kamieniec Ząbkowicki
V r. 1210 založil vratislavský biskup Vavřinec proboštství. Gotický kostel postaven v l. 1290-1350 a klášter v l. 1318-1388. Areál mnohokrát zničen a obnoven. V l. 1681–1732 přestavěn v barokním slohu. V r. 1810 byl klášter zrušen. Kostel slouží jako farní a v klášteře sídlí Státní archiv.
Hlavní obrázek místa
bývalé opatství od severozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Polské město Kamenec (dříve německy Kamenz in Schlesien, polsky Kamieniec Ząbkowicki), ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, je známé především svým zámkem a bývalým cisterciáckým klášterem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Přes areál kláštera prochází modrá turistická trasa Kamieniec Ząbkowicki PKP – Ożary Górne a cyklotrasa ER-8, Europejski Szlak Cysterski, Szlak Czerwony.
Luděk Vláčil, 31.12. 2021
popis

Areál památkově chráněných historických budov se skládá z římskokatolického farního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jakuba staršího, kláštera, sýpky, čtyř přístaveb, čtyř hospodářských budov a dvou skleníků. Kostel je trojlodní stavba s transeptem (příčnou lodí). Interiér je zaklenut žebrovými křížovými klenbami z doby kolem roku 1400. Délka kostela je 70 m, šířka 20 m, výška 24 m a délka příčné lodi 39 m. 22 m vysoký hlavní oltář z r. 1704 patří k nejvyšším dřevěným oltářům v Polsku. Pochází z dílny Christopha Koenigera z Vratislavi. Oltářní obraz od Michala Willmanna zobrazuje Nanebevzetí Panny Marie. Nahoře je další oválný obraz od Willmanna vyobrazující Nejsvětější Trojici. Oba byly zhotoveny v r. 1705, krátce před umělcovou smrtí. Obrazy sv. Benedikta a sv. Bernarda na postranní oltáře zhotovil Jan Kryštof Liška. Kazatelna z r. 1708 je dílem Ch. Königera. Z kláštera se dochovaly jen některé budovy.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://kzparafia.com.pl/kparafialny.htm, https://pl.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Cystersów_w_Kamieńcu_Ząbkowickim a další, 3.1. 2022

historie

V roce 1210 založil vratislavský biskup Vavřinec v Kamenci proboštství vratislavského augustiniánského kláštera Panny Marie na Písku. Roku 1246 klášter předal vratislavský biskup Tomáš I. cisterciáckým bratrům z Lubuše. V roce 1290 byla zahájena výstavba gotického kostela a roku 1318 započala stavba gotického klášterního komplexu. Roku 1350 byl dokončen kostel. O rok později se území dostává pod vládu koruny české. V roce 1388 došlo k dokončení hlavních klášterních budov. V prosinci roku 1425 klášter napadli husité a povraždili i mnoho řeholníků. Při dalším husitském útoku o rok později byl klášter vypálen. V roce 1428 husité klášter znovu pobořili. Přeživší řeholníci, kteří uprchli před řáděním husitů, se vrací v roce 1434 a zahajují obnovu opatství. Několik pohrom stihlo klášter roku 1439. Toho roku se opat Křištof stal obětí moru a vzbouřená šlechta zaútočila na klášter, který vyhořel. Kvůli častým útokům…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://kamienieczabkowicki.eu/historie-a-poloha/, http://kzparafia.com.pl/kparafialny.htm a další, 2.1. 2022

Základní informace místa
ID místa: 15219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama