Původní dřevěná stavba z r. 1748 byla nahrazena r. 1882 dnešní stavbou architekta J. Zítka. Ke kolonádě patří prameny Mlýnsky (č.6), Rusalka (č.7), kníže Václav (č.8., dvě pramenní vázy), Libuše (č.9) a Sklaní (č.10), který je v sousedství kolonády.
Hlavní obrázek místa
Mlýnská kolonáda
© Luděk Pitter 05/2005

Graficke pismenko Mlýnská kolonáda je jednou z nezajímavějších staveb v Karlových Varech. Byla postavena koncem 19. stol. podle druhého návrhu J. Zítka.
Jedná se o novorenesanční stavbu na ploše 132 x 32 m. Orchestřiště, které je její součástí zdobí alegorické reliéfy od V. Lokvence. Balustrády střešní terasy zdobí dvanáct soch, které představují jednotlivé měsíce roku.
Ke kolonádě patří pět pramenů - Mlýnský, Rusalčin, Knížete Václava, Libušin a Skalní,
L.P., 20.5. 2005

  turistické

  Mlýnský pramen (pramen č. 6)
  Vývěr má na desce uváděnou teplotu 56 °C , vydatnost 4,5 l/min. Patří mezi nejstarší zachytávané termální prameny a to již od 16. století. V roce 1705 byl mezi prvními doporučovanými prameny k pitným kúrám. Dnes je pramenní váza zásobována z hlubokého vrtu. Voda je plněna do lahví a exportována do celého světa. Pramenní váza je z červenohnědého granitu s cínovou výstelkou a stojanem.
  L.P., 20.5. 2005
  Pramen Rusalka (pramen č. 7)
  Pramen má teplotu 60 °C a vydatnost 7,0 l/min. Původně byl nazýván Nový (Neubrunn), přestože byl jeho vývěr v řečišti Teplé znám již od 16. stol.
  L.P., 20.5. 2005
  Pramen kníže Václav (pramen č. 8) Jediný z malých pramenů, který má dvě pramenní vázy. Původně zachycovány odděleně. Pramen knížete Václava (vývod I) má teplotu 65 °C, pramenní váza je umístěna v prostoru Mlýnské kolonády. Jeho vydatnost je seřízena na 6,0 l/min. Pramenní vázu pramene knížete Václava (vývod II) najdete před Mlýnskou kolonádou na přemostění řeky Teplé, má teplotu 58 °C a je seřízen na vydatnost 2,0 l/min. Pramen se objevil pod

  L.P., 20.5. 2005
  Pramen Libuše (pramen č. 9) Pramen má teplotu 62 °C a vydatnost 3-5 l/min. Pramen byl poprvé zachycen při stavbě kolonády a měl název pramen Alžbětiných růží. Název Libušin je používán až od roku 1947.
  L.P., 20.5. 2005
  Skalní pramen (pramen č. 10) Pramen má teplotu 48 °C a vydatnost okolo 2,2 l/min. Název pramene je odvozen od Bernardovy skály, zasahující až do řeky Teplé. Je přiřazován k pramenům Mlýnské kolonády i když jeho pramenní váza je již mimo kolonádu. Za pramenní vázou je odkryt skalní masiv jehož původ je v prvohorách. Pramenní váza je napojena na dva novější vrty z roku 1984, což umožnilo umístění pramenní vázy na úrovni promenádní cesty
  L.P., 20.5. 2005

  historie

  Již v polovině 18. stol. byl v místech dnešní kolonády jímán Nový pramen (dnes nesoucí název Rusalka) a nad ním od roku 1748 stála dřevěná kolonáda Nového pramene. Tehdejší lékaři ordinovali přímo u pramene a mezi nimi i David Becher. Počátkem 19. stol byl postaven pavilon Tereziina pramene a Mlýnské lázně. Z roku 1869 je první nákladný projekt J. Zítka, v podobě prosklené patrové stavby. Realizován byl až druhý, skromnější projekt J. Zítka z

  L.P., 20.5. 2005


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary
  Načítám seznam míst