Barokní sýpka stojí na základech vodní tvrze, zmiňované r. 1414. V majetku pánů z Pernolce, Pehmů z Osova aj. Od konce 15. stol. nebyla trvale obývána a její majitelé se střídali. Poč. 18. stol. byla na jejím místě postavena sýpka. R. 2004 koupena rodinou Turnerů a zrekonstruována na obytné stavení.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz
© Čestmír Boukal, 6/2011
Na základech tvrze byla počátkem 18. století postavena barokní sýpka. Původní tvrz, zděná budova čtvercového půdorysu se silnými zdmi, 13 x 13 m, byla chráněna hlubokým vodním příkopem. Na vnější straně měl příkop vysoký násep s kamennou hradbou. Příkop napájela voda z několika rybníků, propojených hlubokými strouhami. Tvrz měla přístup ze severu branou a přes padací most. Z této strany bylo nádvoří s hospodářskými staveními, zřejmě dřevěnými. Barokní dvoupatrová sýpka, o čtvercovém půdorysu 15 x 15 m, je postavena ze smíšeného zdiva, obsahujícího bohatě druhotně použité fragmenty barokního kamenného ostění oken. Přízemí a patro osvětleno pravidelně rozmístěnými malými obdélnými okénky. Mohutný jehlancový krov sloužil jako další skladovací prostory. Sýpku chránil vodní příkop původní tvrze. Za hospodaření J. Holeše po pozemkové reformě r. 1923 a r. 1952 po převedení sýpky do státního majetku byla probourána větší okna, v této době bylo také přízemí rozděleno příčkami a byl proražen nový dveřní otvor. Při rekonstrukci byl nalezen barevný renesanční kachel s figurální výzdobou, zdobený skutečným zlatem. Jde teprve o druhý takový kachel nalezený v Čechách a prozatím zůstává nezodpovězenou otázkou, který majitel tvrze si mohl tak nákladné vybavení dovolit.
E.H. podle Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech 2., Jiří Úlovec, Libri 2005; Sborník Okresního muzea v Tachově 1971/6 - Vodní tvrz a obec Pernolec, Miroslava Halová, 21.12. 2012
historie

Pernolec se prvně zmiňuje roku 1251, kdy jeho jednu část vlastnil vladyka Přibyslav. Druhá část patřila městu Tachov. Pernolecké panské sídlo existovalo zřejmě již v polovině 13. století, ovšem neví se jakou mělo podobu nebo kde stávalo. Toto sídlo nahradila tvrz při východním okraji vsi, která byla postavena zřejmě až ve 14. století, prvně zmiňovaná r. 1454 (r. 1414 podle Zdeňka Procházky – Ročenka klubu A. Sedláčka). Není zřejmé, kdo byl jejím stavitelem. Tvrz měla patrně strážní funkci (mohutné zdivo, důmyslný nákladný zavodňovací systém). Poslední z Přibyslavových potomků, Otík z Pernolce, prodal r. 1414 svou část vsi s poplužním dvorem Hanušovi Pehmovi z Osova. Po jeho synu Petrovi, který zemřel roku 1439 bez potomků, byl celý statek jako odúmrť připojen k majetku královské koruny. Roku 1454 pernolecké panství získal Levhart z Vidžína a jeho syn Zikmund. Vzrůstajícím významem nově založeného královského města Tachova s hradem poklesl…  číst dále

E. H. podle Encyklopedie českých tvrzí 2., kolektiv autorů, Argo 2000; http://www.archiweb.cz; Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech 2., Jiří Úlovec, Libri 2005; Sborník Okresního muzea v Tachově 1971/6 - Vodní tvrz a obec Pernolec, Miroslava Halová atp., 20.12. 2012

Půdorys místa

půdorys přízemí sýpky, šrafovaně zdivo barokní, tečkovaně novodobé
© Zdeněk Procházka (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Pernolec

Místa v okolí

 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Tachov
 gotická boží muka
 Nové Sedliště
 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Dvorce
 Bor u Tachova
 Loreta
 Přimda
 Lesná
 Planá
 Bohušův vrch
 židovský hřbitov
 Třebel
 Ošelín
 Milíře u Rozvadova
 Stráž
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 kostel sv. Anny
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 Český mlýn
 Svatovítský zámek
 Volfštejn
 Kořen
 synagoga
 Kořen
 židovský hřbitov
 Broumov
 kostel sv. Apoleny
 Ostrůvek
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 11034
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama