Výrazné tvrziště nad Želivkou cca 150 m od centra obce. Tvrz uváděna r. 1390, r. 1459 uváděna jako pustá, obnovena po roce 1463 a naposledy uváděna 1496.
Hlavní obrázek místa
centrální část tvrziště
© Milan Caha 10/2008
Tvrziště se nachází v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov, na pravém břehu řeky Želivky na ostrohu nad bývalým brodem u Vrzákova mlýna. Tvrziště je cca 150 m jižně od zástavby obce v lesním porostu na skalnatém výběžku nad řekou. Dostaneme se k němu tak, že vyjdeme cestou z jihozápadního rohu návsi a za posledním domem po levé straně (cca 50 m) odbočíte po okraji pole k jihu směrem k lesu.
M.C., 2.11. 2008
popis

Velké tvrziště je tvořeno podkovovitým valem, z vnější strany vysokým 1,5 m – 3 m valem, hlubokým a širokým příkopem (mezi korunou valu a dnem příkopu je místy rozdíl cca 8 m) a výrazným jádrem, tvořeným pravděpodobně rozvaleným zdivem. Reliéf jádra tvrze je velmi členitý, zdá se, že pahorek ukrývá nejen sutiny centrální věžové stavby, ale i zděného opevnění. Prameny uvádějí, že je zde vidět rozvolněná zeď, při návštěvě v říjnu 2008 nebyla nalezena. Na jižní straně val i příkop končí příkrou skalní strání nad řekou. Předpolí tvrziště směrem ke vsi je porostlé mladým lesem.

M.C., 2.11. 2008

historie

Vojslavice jsou poprvé uváděny v roce1318. Tehdy byly ve vlastnictví Ctibora z Vojslavic, po něm je zmiňován Jan z Vojslavic. Tvrz je uváděna v roce 1390, kdy ji spolu s dvěma dvory prodala Eliška, vdova po Ješkovi Pyknovi z Vojslavic, předkům zemanů Vojslavských z Vojslavic. Ti vlastnil tvrz do poloviny 15. století, kdy ji získala Veronika z Alberovic. V té době tvrz zpustla. Jako pustá je uváděna v roce 1459, kdy ji získal Veroničin syn Václav z Kojičína. Po jeho smrti v roce 1463 vojslavický majetek získal Prokop Karlík z Chřenovic. Ten tvrz obnovil. Naposledy je uváděna v roce1496, když ji jako odúmrť po Markétě z Bíliny získal Václavov II. Vojslavice poté několikrát změnily majitele, až je Burian Trčka z Lípy připojil k lipnickému panství. Tvrz musela v té době znovu zpustnout, v pramenech ze 16. století již není nepřipomínaná. Do poloviny 19. století byly zachovány části zdiva…  číst dále

Milan Caha (Zdroj: Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI.- Východní Čechy, s.536, Praha 1989. ), 2.11. 2008

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 Vojslavický most
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lhotice
 Speřice
 Lhotka
 Bílý Kámen
 boží muka
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Kočičí hrádek
 Onšov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 fara
 kaple sv. Haštala
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Nelechov
 kaplička U Kněžny
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Markéty
 Červená Řečice
 boží muka
 Horní Kralovice
 Hněvkovice
 Bilantova Lhota
 Dolní Kralovice
 Přemilovsko
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Alberovice
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bernard
 radnice
 pivovar
 synagoga
 skanzen Zichpil
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Růžkovy Lhotice
 Sluneční zátoka
 Ledeč nad Sázavou
 Orlík
 Hořepník
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 kaple
 Vilémovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chřenovice
 vodní mlýn a pila
 křížový kámen
 Mladé Bříště
 kostel sv. Víta
 zvonice
 socha sv. Václava
 železniční most
 Lipnice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 Čechtice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Borovsko
 Borovsko
 Konipas
 boží muka
 Vyklantice
 návesní kaple
 Březina
 Kounice
 kaplička sv. Václava
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Služátky
 most u Borovska
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Pechburg
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Soutice
 kaplička
 kostel sv. Václava
 fara
Základní informace místa
ID místa: 6951
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama