Výrazné tvrziště nad Želivkou cca 150 m od centra obce. Tvrz uváděna r. 1390, r. 1459 uváděna jako pustá, obnovena po roce 1463 a naposledy uváděna 1496.
Hlavní obrázek místa
centrální část tvrziště
© Milan Caha 10/2008
Tvrziště se nachází v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov, na pravém břehu řeky Želivky na ostrohu nad bývalým brodem u Vrzákova mlýna. Tvrziště je cca 150 m jižně od zástavby obce v lesním porostu na skalnatém výběžku nad řekou. Dostaneme se k němu tak, že vyjdeme cestou z jihozápadního rohu návsi a za posledním domem po levé straně (cca 50 m) odbočíte po okraji pole k jihu směrem k lesu.
M.C., 2.11. 2008
popis

Velké tvrziště je tvořeno podkovovitým valem, z vnější strany vysokým 1,5 m – 3 m valem, hlubokým a širokým příkopem (mezi korunou valu a dnem příkopu je místy rozdíl cca 8 m) a výrazným jádrem, tvořeným pravděpodobně rozvaleným zdivem. Reliéf jádra tvrze je velmi členitý, zdá se, že pahorek ukrývá nejen sutiny centrální věžové stavby, ale i zděného opevnění. Prameny uvádějí, že je zde vidět rozvolněná zeď, při návštěvě v říjnu 2008 nebyla nalezena. Na jižní straně val i příkop končí příkrou skalní strání nad řekou. Předpolí tvrziště směrem ke vsi je porostlé mladým lesem.

M.C., 2.11. 2008

historie

Vojslavice jsou poprvé uváděny v roce1318. Tehdy byly ve vlastnictví Ctibora z Vojslavic, po něm je zmiňován Jan z Vojslavic. Tvrz je uváděna v roce 1390, kdy ji spolu s dvěma dvory prodala Eliška, vdova po Ješkovi Pyknovi z Vojslavic, předkům zemanů Vojslavských z Vojslavic. Ti vlastnil tvrz do poloviny 15. století, kdy ji získala Veronika z Alberovic. V té době tvrz zpustla. Jako pustá je uváděna v roce 1459, kdy ji získal Veroničin syn Václav z Kojičína. Po jeho smrti v roce 1463 vojslavický majetek získal Prokop Karlík z Chřenovic. Ten tvrz obnovil. Naposledy je uváděna v roce1496, když ji jako odúmrť po Markétě z Bíliny získal Václavov II. Vojslavice poté několikrát změnily majitele, až je Burian Trčka z Lípy připojil k lipnickému panství. Tvrz musela v té době znovu zpustnout, v pramenech ze 16. století již není nepřipomínaná. Do poloviny 19. století byly zachovány části zdiva…  číst dále

Milan Caha (Zdroj: Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI.- Východní Čechy, s.536, Praha 1989. ), 2.11. 2008

Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 Vojslavický most
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Zahrádka
 Lhotice
 kostel sv. Víta
 Speřice
 Lhotka
 boží muka
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Onšov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 fara
 kaple sv. Haštala
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Nelechov
 kaplička U Kněžny
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Markéty
 Červená Řečice
 boží muka
 Horní Kralovice
 Hněvkovice
 Bilantova Lhota
 Dolní Kralovice
 Přemilovsko
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Alberovice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 radnice
 pivovar
 synagoga
 skanzen Zichpil
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Bohumilice
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Růžkovy Lhotice
 Sluneční zátoka
 Orlík
 Ledeč nad Sázavou
 Hořepník
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 kaple
 Vilémovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Chřenovice
 vodní mlýn a pila
 křížový kámen
 socha sv. Václava
 železniční most
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 Čechtice
 Lipnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Borovsko
 Borovsko
 Vyklantice
 návesní kaple
 Březina
 Konipas
 boží muka
 Kounice
 kaplička sv. Václava
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Služátky
 most u Borovska
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Světlá nad Sázavou
 Pechburg
 Lacembok
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Soutice
 kostel sv. Václava
 fara
Základní informace místa
ID místa: 6951
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama