Zbytky zdí větší tvrze s vodním příkopem, která byla postavena pravděpodobně v 2. pol. 14. stol. Předborem ze Speřic (zmiňovaný v obd. 1390–1415). V 15. stol. v majetku Markvarta z Kamenice a ze Speřic. R. 1533, kdy byla odkazována dceři Anně Jiřího Dobrovítského z Újezda, již byla pustá.
Hlavní obrázek místa
torzo nároží od severu
© Pavel Zany Komárek 20/8/2005

přístup

Torzo nároží , jediný zbytek tvrze, stojí na louce mezi domem č. 13 a severnějším ze dvou rybníčků. Nejlepší přístup je od kapličky na návsi cestičkou mezi zadní stěnou stodoly statku a dolním ze dvou rybníčků. Potom je třeba obejít horní rybníček a na jeho vzdálenějším břehu už v porostu prosvítá torzo nároží.
Zany, 12.9. 2005
historie

dějiny tvrze

Ves Speřice byla založena snad někdy během 14. století, první zmínka pochází z roku 1381, kdy jako odúmrť spadla na krále. V letech 1390-92 se jistý Předbor ze Speřic soudil o odúmrť po Adamovi z Keblovic. Byl to zřejmě on, kdo roku 1415 přivěsil svou pečeť pod stížný list proti upálení Jana Husa. Další zprávy o Speřicích jsou až z roku 1457, kdy v jednom z majetkových sporů figuroval jistý Marvart z Kamenice a ze Speřic. V době své smrti roku 1462 však Markvart již Speřice nevlastnil. Další stopy po Speřicích opět mizí na celé jedno století až do roku 1533. Tehdy je jako součást majetku, který Jiří Dobrovítský z Újezda odkázal své dceři Anně poprvé a naposledy výslovně zmiňována i speřická tvrz již jako pustá. V dalších zmínkách (např. z let 1616, 1637) již je uváděna pouze ves samotná. Kdo postavil tvrz ve Speřicích nevíme, snad to mohl být Předbor zmiňovaný v letech 1390-1415. Za něj snad již tvrz…  číst dále

Zany, 12.9. 2005

Další texty historie
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 Lhotka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 fara
 Lhotice
 Proseč u Humpolce
 Vojslavice
 boží muka
 evangelický kostel
 pamětní kámen
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Vojslavický most
 kostel sv. Víta
 radnice
 pivovar
 synagoga
 Zahrádka
 skanzen Zichpil
 mlýn
 špýchar
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Želiv
 kaple sv. Haštala
 kostel sv. Jiří
 Orlík
 kostel sv. Markéty
 Nelechov
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel Božího Těla
 návesní kaple
 Červená Řečice
 Bilantova Lhota
 Lipnice
 Kočičí hrádek
 boží muka
 boží muka
 Onšov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple
 boží muka
 kaplička sv. Václava
 Věž
 boží muka
 Sluneční zátoka
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Služátky
 zámecká sýpka
 Herálec
 Přemilovsko
 Vilémovice
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kaplička U Kněžny
 středověké podzemí
 Bohumilice
 Světlá nad Sázavou
 Ledeč nad Sázavou
 Hněvkovice
 Thunovský letohrádek
 boží muka
 židovský hřbitov
 toleranční kostel
 Horní Kralovice
 Hořepník
 kaple sv. Anny
 Dolní Kralovice
 židovský hřbitov
 kaple
 zvonička
 Alberovice
 Chřenovice
 pamětní kámen
 fara
 kostel sv. Václava
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Konipas
 Březina
 vodní mlýn a pila
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 kovárna
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 židovský hřbitov
 boží muka
 železniční most
 Borovsko
 Borovsko
 Čížkov
 most u Borovska
Základní informace místa
ID místa: 3369
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama