Zaniklý hrad z poloviny 13. století vystavěný řádem německých rytířů. Roku 1325 po převzetí Růtem z Turgova hrad zpustl a brzy zanikl.
Hlavní obrázek místa
příkop
© Seyček 2003
Graficke pismenko Malý hrad odborná literatura řadí mezi tzv. kolonizační provizoria, tedy lokality zbudované jen na krátkou dobu jako pomocné fortifikace v nově kolonizovaných oblastech (Podkrkonoší, česko-moravské pomezí atd.). Tomu odpovídá i jeho jednoduchá podoba i skutečnost, že se o něm nedochovaly žádné zmínky v pramenech, a proto neznáme ani jeho původní jméno.
Hrad byl vystavěn nejdříve kolem poloviny 13. století řádem Německých rytířů, který v této oblasti prováděl kolonizaci horního toku Labe. Jeho existence nebyla příliš dlouhá, zanikl zřejmě krátce poté, co roku 1325 převzal od řádu zdejší krajinu Půta z Turgova – ten pro odlehlý hrádek nejspíš neměl využití, a tak byl opuštěn a brzo zanikl.
19.3. 2004

  historie

  Na západním okraji táhlého skalnatého vrchu Bradlo nad soutokem Labe a Olešnického potoka stával pomezní hrad, který vznikl v období, kdy byl dokončován kolonizační proces tzv. Olešnického újezdu. Hrad střežil vedlejší větev tzv. Slezské cesty při brodu přes Labe a jeho strategická poloha mu umožňovala kontrolu celého Krkonošského podhůří. Hrad zřejmě vznikl po příchodu řádu německých rytířů do Újezdu (r. 1241), ale před příchodem slezských

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, 24.2. 2015

  popis

  Hlavním objektem hradu byla čtverhranná obytná věž se spodní částí kamennou a horní hrázděnou. Čelo a snáze přístupnou jižní stranu jádra obíhala hradba, severní strana nad prudkým srázem byla jen lehce ohrazena. Veškeré zdivo hradby i věže bylo kladeno nasucho bez použití malty. V jihozápadním koutě odhalil výzkum nepravidelný lichoběžný objekt považovaný za kuchyni a kovárnu, menší stavba nejasného účelu stála i v jihovýchodním rohu.
  19.3. 2004
  Základní informace místa
  ID místa: 537
  Typ místa: hrad
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?537
  Uveřejněno: 19.3.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 30' 12.95"
  E 15° 43' 43.30"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Trutnov  (TU)
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu