Kašna – dílo berlínského sochaře von Uechtritze – vznikla roku 1898 u příležitosti 50. výročí nastoupení císaře Františka Josefa I. V 50. letech byla přemístěna do parku v místě čtvrti Butterscheibe, zničené při náletu v dubnu 1945, brzo však byla demontovány. Na náměstí se vrátila roku 1998.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2011
Graficke pismenko Kašna – dílo berlínského sochaře von Uechtritze – byla vytvořena roku 1898 u příležitosti 50. výročí nastoupení císaře Františka Josefa I. Na jejím vzniku se finančně podíleli významní sokolovští průmyslníci Schramovi. Původně stála před kostelem sv. Jakuba Většího. V 50. letech byla přemístěna do parku v místě bývalé čtvrti Butterscheibe, zničené při spojeneckém náletu v dubnu 1945. Park brzo ustoupil panelové zástavbě a kašna byla demontována a uložena v depozitáři. Na náměstí se vrátila na podzim roku 1998.
© Milan Caha (zdoj: http://www.sokolov.cz), 10.6. 2011

  popis

  V oktogonálním bazénu je čtyřboký žulový sokl. Na něm je velká kruhová bronzová mušle, uprostřed které je bronzové sousoší andílků. Na bocích soklu je oválný bronzový reliéf se znakem města a s portrétem továrníka Schrama. Původně zde byl ještě reliéf s portrétem císaře Františka Josefa I.
  © Milan Caha (zdoj: http://www.sokolov.cz), 10.6. 2011

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  technická památka
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Karlovarský kraj
   Sokolov  (SO)
  Sokolov