Zřícenina hradu z r. 1446 postavená Lordem MacCarthy na místě původního dřevěného a později kamenného hradu. V r. 1820 vyhořel. Nyní zpřístupněn veřejnosti a je častým cílem návštěvníků kvůli tzv. Blarney stone, který po políbení dává dar výřečnosti.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu přes kruhovou věž na hlavní obytnou věž
© Jan Ptáček, 12/2010

Historie

Pravděpodobně první stavbou na místě současného hradu byla dřevěná pevnost z r. 1200. Okolo roku 1210 byl postaven první kamenný hrad. Tento hrad měl vstup ve výšce 20 m na severní straně nad řekou, zničen byl v r. 1446. Ještě tentýž rok jej nechal znovu postavit král oblasti Munster Dermot McCarthy. V majetku rodu McCarthy zůstal až do příjezdu Olivera Cromwella a jeho vojsk v r. 1646. Na hrad se vrátili opět po 15 letech, ale jenom na krátko a to do bitvy u Boyne v r. 1690, kdy byl hrad zabaven. V r. 1703 byl prodán siru Jamesi Jefferyesovi, guvernérovi oblasti Cork. Tato rodina založila poblíž hradu krajinný park známý jako The Rock Close na místě původních megalitických staveb. Obklopila jej spoustou zajímavých kamenů a balvanů a vytvořila krásnou zahradu, kterou je možno navštívit dodnes. V roce 1820 hrad nešťastnou náhodou vyhořel. V roce 1874 byl dokončen jižně od hradu zámeček Blarney House, kam se rodina přestěhovala. Nyní hrad provozuje společnost Blarney Castle Estate.
Jan Ptáček , 26.12. 2010
Irsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Blarney Castle
Blarney
Co. Cork
Ireland
Tel: 00 353 21 4385252
http://www.blarneycastle.ie/
info@blarneycastle.ie
Základní informace místa
ID místa: 9634
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama