Zřícenina hradu z r. 1446 postavená Lordem MacCarthy na místě původního dřevěného a později kamenného hradu. V r. 1820 vyhořel. Nyní zpřístupněn veřejnosti a je častým cílem návštěvníků kvůli tzv. Blarney stone, který po políbení dává dar výřečnosti.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu přes kruhovou věž na hlavní obytnou věž
© Jan Ptáček, 12/2010

Historie

Pravděpodobně první stavbou na místě současného hradu byla dřevěná pevnost z r. 1200. Okolo roku 1210 byl postaven první kamenný hrad. Tento hrad měl vstup ve výšce 20 m na severní straně nad řekou, zničen byl v r. 1446. Ještě tentýž rok jej nechal znovu postavit král oblasti Munster Dermot McCarthy. V majetku rodu McCarthy zůstal až do příjezdu Olivera Cromwella a jeho vojsk v r. 1646. Na hrad se vrátili opět po 15 letech, ale jenom na krátko a to do bitvy u Boyne v r. 1690, kdy byl hrad zabaven. V r. 1703 byl prodán siru Jamesi Jefferyesovi, guvernérovi oblasti Cork. Tato rodina založila poblíž hradu krajinný park známý jako The Rock Close na místě původních megalitických staveb. Obklopila jej spoustou zajímavých kamenů a balvanů a vytvořila krásnou zahradu, kterou je možno navštívit dodnes. V roce 1820 hrad nešťastnou náhodou vyhořel. V roce 1874 byl dokončen jižně od hradu zámeček Blarney House, kam se rodina přestěhovala. Nyní hrad provozuje společnost Blarney Castle Estate.
Jan Ptáček , 26.12. 2010
Irsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Blarney Castle
Blarney
Co. Cork
Ireland
Tel: 00 353 21 4385252
http://www.blarneycastle.ie/
info@blarneycastle.ie
Základní informace místa
ID místa: 9634
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama