Zřícenina hradu z r. 1446 postavená Lordem MacCarthy na místě původního dřevěného a později kamenného hradu. V r. 1820 vyhořel. Nyní zpřístupněn veřejnosti a je častým cílem návštěvníků kvůli tzv. Blarney stone, který po políbení dává dar výřečnosti.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu přes kruhovou věž na hlavní obytnou věž
© Jan Ptáček, 12/2010

Historie

Pravděpodobně první stavbou na místě současného hradu byla dřevěná pevnost z r. 1200. Okolo roku 1210 byl postaven první kamenný hrad. Tento hrad měl vstup ve výšce 20 m na severní straně nad řekou, zničen byl v r. 1446. Ještě tentýž rok jej nechal znovu postavit král oblasti Munster Dermot McCarthy. V majetku rodu McCarthy zůstal až do příjezdu Olivera Cromwella a jeho vojsk v r. 1646. Na hrad se vrátili opět po 15 letech, ale jenom na krátko a to do bitvy u Boyne v r. 1690, kdy byl hrad zabaven. V r. 1703 byl prodán siru Jamesi Jefferyesovi, guvernérovi oblasti Cork. Tato rodina založila poblíž hradu krajinný park známý jako The Rock Close na místě původních megalitických staveb. Obklopila jej spoustou zajímavých kamenů a balvanů a vytvořila krásnou zahradu, kterou je možno navštívit dodnes. V roce 1820 hrad nešťastnou náhodou vyhořel. V roce 1874 byl dokončen ...
Jan Ptáček , 26.12. 2010

  Vložit do oblíbených
  Irsko,

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Blarney Castle
  Blarney
  Co. Cork
  Ireland
  Tel: 00 353 21 4385252
  http://www.blarneycastle.ie/
  info@blarneycastle.ie
  Základní informace místa
  ID místa: 9634
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 3.1.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama