Boží muka jsou na tomto místě prvně prokazatelně doložena na císařském povinném otisku map stabilního katastru Slezska z roku 1836. V roce 2015 byla provedena rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
U cesty severozápadně od původně samostatné vesnice Hukovice (Haugsdorf), dnes součásti obce Velká Kraš, ležící v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska, stávalo několik drobných sakrálních staveb (zřejmě božích muk). Boží muka v místě současné stavby jsou prvně prokazatelně doložena na císařském povinném otisku map stabilního katastru Slezska z roku 1836. Objekt božích muk, se stejnou lokací shodující se i podle fotografie, je uváděn v památkovém katalogu jako zaniklý. K objektu je však uveden popis, jenž se se současnou stavbou vůbec neshoduje. Jedná se tedy buď o záměnu nebo mohl být objekt v 2. polovině 20. století velmi výrazně pozměněn. Památková ochrana objektu skončila v roce 1987. V památkovém katalogu se uvádí popis: „Původně boží muka na obdélném půdorysu s konkávně prohnutým soklem, zakončeným římsou, po obou stranách obloukově vypnutým a dále v ploše zmenšeným dříkem s kaplicí otevřenou na průčelí nikou s plným a vpředu stlačeným záklenkem. Obloukově završeno.“ Jediná prokazatelná informace o stavbě je ta, že v roce 2015 byla provedena rekonstrukce.
Luděk Vláčil - zdroj: https://archivnimapy.cuzk.cz/, https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-2344907 a další, 15.9. 2020
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Velká Kraš

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Horní Heřmanice
 Buková
 Tomíkovice
 Bernartice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Dolní Červená Voda
 Vlčice
 Žulová
 Černá Voda
 kostel sv. Kateřiny
 Kaltenštejn
 Horní Fořt
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Ścibórz
 Javorník
 Vápenná
 Kohout
 Čertovy kazatelny
 Jánský vrch
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Lisie Kąty
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Otmuchovské jezero
 vápenky
 Velké Kunětice
 Medvědí kámen
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Supíkovická vápenka
 Hraničky
 jeskyně Na Špičáku
 jeskyně Na Pomezí
 městské opevnění
 Obří výhledna
 radnice
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Hradec
 Karpień
 fojtství
 Široký Brod
 kostel sv. Václava
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Chałupki
 Błotnica
 Błotnica
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
Základní informace místa
ID místa: 15211
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama