Hrad existoval od 2.pol. 13. st. do pol. 14. st. Byl centrem kolonizace zdejší krajiny. Dodnes je ve zřícenině znatelná studna v příkopu pod věží. Zajímavostí jsou hrázky kamení vymezující políčka prvních obyvatel nedaleko pod hradem.
Hlavní obrázek místa
Burkvíz-skála
skála
© Zuzana Holasová, 10/2009
Zbytky slezského hradu na kopci mezi osadou Burkvíz u Města Albrechtic a obcí Vraclávek. Hrad patrně tvořil centrum kolonizace zdejší krajiny. Dle dřívějších německých usedlíků byl hrad nazýván, podle dalekého rozhledu, Luginsland (doslovně: "pohleď do kraje). Alespoň částečně je známa podoba hradu díky předválečnému archeologickému výzkumu, který odhalil hlavní hradní stavbu - obytnou věž - a dnes již takřka nezřetelné předhradí. Hrad patrně tvořil provizorní opevněné centrum zdejší kolonizace a neměl dlouhé existence. Archeologický materiál získaný na hradě datuje dobu jeho existence od 2. poloviny 13. století do poloviny 14. století. Hrad se nachází ve vrcholové poloze. takřka okrouhlé jádro obklopuje ze všech stran okružní val a příkop. Ploché jádro s uměle upravovanými skalními výchozy nese stopy několika prohlubní po objektech. Na sz. odkryl výkop suterén čtyřhrané věže o rozměrech asi 13,5 x 12,5 m s dolní částí vyzděnou z kamene na sucho nebo na hlínu, která se časem vydrolila. Horní patra věže byly parně dřevěné. Stejným způsobem je vyzděna i dodnes rozeznatelná studna v příkopu pod věží, zeď v zářezu na jv., vykopaná hradba s bránou na předhradí a část zídky budovy na předhradí, která je označována jako kovárna.
Jan P. Štěpánek podle M. Plaček : Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996, 12.2. 2006
historie

Burkvíz

Založení hrádku je spojeno s kolonizací blízkého okolí. Podle archeologických nálezů je život na něm datován mezi druhou polovinu 13. a polovinu 14. století. Více o jeho historii zatím z běžné literatury není známo. Zajímavostí jsou hrázky kamení vymezující políčka prvních obyvatel kraje, nedaleko západně pod hradem, které jsou výrazné dodnes.

Roman Řezáč, 22.5. 2004

pověsti

Zakletá panna z Lugslandu

Lugsland, zvaný též Luginsland nebo Lugswalde, se jmenuje zřícenina nalézající se na hřbetu, který dělí vesnici Vraclávek od vesnice Burkvíz a který tvořil hranici mezi panstvím Hošťálkovy a Linhartovy. Tato rozvalina ohrazená rozbořenou hradbou a příkopem je pozůstatkem hradu, který zde před několika staletími stál. Když táhla tatarská vojska přes Slezsko, jejich kouzelník zaklel a začaroval celý hrad i s hradní paní, krásnou mladou pannou. Hradní zdi se zbortily a celý hrad se všemi lidmi i poklady se propadl do země. Od té doby nebylo na Lugslandu bezpečno. Lidé, kteří vystoupili na horu a hledali houby a lesní plody, často viděli podivné věci. Někdy vzduchem létalo i kamení a proto se raději každý Lugslandu vyhýbal. U samé rozvaliny vedla pěšinka od Vraclávku do České Vsi. Po této pěšině šel jednou syn mlynáře z Holčovic, který byl něco vyřizovat na správním úřadě v Hošťálkovech. Šel směle svou cestou…  číst dále

Tuto pověst vypověděl redaktorovi novin „Troppauer Zeitung“ v 50. letech 19. století obchodník Theodor Prosche z Holčovic., 29.7. 2012

Půdorys místa

Půdorysné zaměření, Luginsland. Půdorysné zaměření s vyznačením archeologicky zjištěných situací (čárkovaně).
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000, str. 265, obr. 176
Obrázek

Komentáře

11.10.2009 15:35 Zuzana Holasová,Bruntál
Z vlastní zkušenosti upřesňuji,že pozůstatky zříceniny Burkvíz jsou na vrcholu kopce Výhledy mezi obcemi Burkvíz a Vraclávek. Nad Vraclávkem ve svahu se nachází nový telekomunikační zesilovač společnosti T-mobile. Tato červenobílá vysoká věž se v krajině nedá přehlédnout a asi 100 m od věže prudce vzhůru na nejvyšším bodě kopce Výhledy je zřícenina Burkvíz. Jsou tam jen zbytky hradního příkopu,skála a studna.
2.4.2008 18:44 Ivan
dle mapy.cz Loc: 50°8'0.732"N, 17°33'44.704"E,
dle http://geoportal2.uhul.cz/mapserv/php/mapserv3.php?project=oprl_2007&
je nadm.výška 652 m HOWG.
24.11.2007 19:33 Herel
Znovu jsem se díval do mapy, podle mě je hrad na kopci mezi Strážištěm (649m) a vrchem s vyznačenou výškou 633m - viz turistická mapa na www.mapy.cz.
8.12.2007 17:58 Jan Laurýn
Ano, zlatá pravda. Díval jsem se na ortofotomapu a obrysy hradu na ní patrné opravdu odpovídají poloze hradu mezi Výhledy a Stražištěm.
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Burkvíz

Místa v okolí

 Město Albrechtice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Dolní Holčovice
 Kobylí
 Hynčice
 Eldorado
 Ježník
 Na Skalce
 Zátor
 kosárna
 Brantice
 Tlustá Berta
 kostel sv. Jiří
 Široká Niva
 Široká Niva
 evangelický kostel
 městské hradby
 Strážnice
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 Freudenštejn
 Slezské Rudoltice
 Vrbno pod Pradědem
 Cvilín
 Jindřichov
 Dívčí Hrad
 Mnichov
 kašna
 kaple sv. Antonína
 evangelická zvonice
 Heřmanovice
 Cvilín
 Hrozová
 zvonice
 Vartnov
 kostel sv. Barbory
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Matějovická jeskyně
 Sosnová
 Sosnová
 Biskupská hora
 kaple sv. Anny
 Edelštejn
 Branice
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Zlatorudné mlýny
Kontaktní informace
 
Základní informace místa
ID místa: 799
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama