Hlavní obrázek místa
© 2003 Jiří Čížek
Památník se nachází v historickém areálu, kde byla v 19. století zpracovávána železná ruda. Po první světové válce získal nemovitost od Colloredo-Mansfeldů Václav Palivec, která dal v roce 1935 empírový dům jako svatební dar do užívání Karlu Čapkovi a Olze Scheinpflugové na po dobu jejich života. Návštěvu tohoto místečka nelze než doporučit.
26.10. 2003
turistické

Dostat se do Památníku není problém. Vesnice Stará Huť se nachází asi dva kilometry od města Dobříš, do kterého je výborné autobusové spojení z Prahy i Příbrami. Z Dobříše se dá dojít pěšky nebo autobusem. Vlakové nádraží je přímo ve Staré Huti. Avšak samotný památník je ještě asi kilometr za obcí. Vede k němu pěkná cesta kolem rybníka Strž. Můžete přijet i autem, z Prahy po strakonické dálnici směrem na Dobříš. Ke snadné orientaci poslouží dobře značené poutače u silnice. Přímo na místě je možnost malého občerstvení. Restaurace a další stravovací zařízení lze nalézt ve Staré Huti, Dobříši, Voznici, Novém Kníně nebo v Příbrami. Ubytovat se je možné v Dobříši a dalších městech v okolí.

24.3. 2006

historie

Historie

Na místě, kde se dnes nachází Památník Karla Čapka, byla původně továrna na železo. Samotný dům byl vybudován asi v polovině 19. století. Továrna zde fungovala do konce tohoto století. Po první světové válce získal nemovitost Václav Palivec od rodu Colloredo-Mansfeld. V roce 1935 ho věnoval Karlu Čapkovi a jeho manželce, herečce Olze Scheinpflugové, do doživotního užívání. Dům a zahrada Na Strži za přítomnosti Karla Čapka jen rozkvétaly. Spisovatel tu často trávil volný čas až do roku 1938, kdy v prosinci zemřel. Jeho žena zde pobývala ještě po dobu 2. sv. války. Ale po roce 1948 byla nemovitost vyvlastněna, Olze byl ponechán jen malý prostor k užívání. Od roku 1961 se začala budovat expozice věnována Čapkovi, která fungovala až do 90.let. Po roce 1989 byl dům navrácen rodině Palivců. Od roku 1996 probíhala rozsáhlá rekonstrukce a od svého znovuotevření, dne 25.dubna 1997, je místo známé jako Památník Karla Čapka Na Strži ve Staré Huti…  číst dále

24.3. 2006

otvíračka

Památník je otevřen od dubna do října denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Od listopadu do března od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin a o víkendech pro předem objednané skupiny.

24.3. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Čertův most
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Králova stolice
 Obora
 kaple sv. Anny
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 boží muka
 Krcáb
 Mincovna
 dům Salaš
 morový sloup
 Čámského mlýn
 kostel sv. Zikmunda
 Sudovice
 Hradec
 Dlouhá Lhota
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 Studený vrch
 synagoga
 Čelina
 kaple
 Veselý vrch
 Buková u Příbramě
 Hříměždice
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 synagoga
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Dolní Kolo
 Pičín
 Horní Kolo
 Viereckschanze
 Osov
 Zrůbek
 Drtinova rozhledna
 koncentrační tábor
 Na Pišťáku
 mariánský sloup
 Všeradice
 Křepenice
 synagoga
 Svinaře
 kaple
 židovský hřbitov
 Nalžovické Podhájí
 Hluboš
 židovský hřbitov
 kříž sv. Ivana
 Nalžovice
 Řitka
 Ostromeč
 Vrškamýk
 synagoga
 Zduchovice
 Hrazany
 kostel Všech svatých
 Neumětely
 Liteň
 kostel sv. Václava
 Šemíkův pomník
 Brandejsova hrobka
 Červenka
 vyhlídka nad Kamýkem
 Neumětely
 Bacín
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 boží muka
 Radíč
 kaple sv. Anny
 dub sv. Václava
 Příčovy
 most Dr. E. Beneše
 Kňovice
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Příčovy
 Třebnice
 kostel sv. Kiliána
 Hradištko
 Libomyšl
 špýchar
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Památník Karla Čapka
Strž ve Staré Huti 125
262 02
Tel: 318 522 265
http://www.capek-karel-pamatnik.cz
pamatnik.vankova@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1742
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama