Původně gotický kostel r. 1734 přestavěn. Jednolodní, obdélníkového půdorysu, s hranolovitou věží. Presbytář uzavřen barokním štítem. Triumfální oblouk lomený, relativně vysoký. K patě triumfálního oblouku přizděna kamenná křtitelnice. Uprostřed střechy oplechovaná věžička čtvercového průřezu.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2010
Obec Česká Bělá leží 9 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu a 9 km jižně od Chotěboře. Okolo obce vede silnice I/34 spojující Havlíčkův Brod s Poličkou a Svitavami. Železniční trať obcí, ani poblíž nevede. Autobusy je spojení s Havlíčkovým Brodem, Chotěboří, Jihlavou, Hradcem Králové, Prahou a s obcemi v okolí. Kostel sv. Bartoloměje najdeme v centru obce u křižovatky několika silnic, které obcí procházejí.
Pavel Vítek, 22.12. 2018
popis

Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní, obdélníkového půdorysu, s hranolovitou věží při jižní straně. Situován je v areálu zrušeného hřbitova. K jižní zdi presbytáře se přimyká hranolovitá věž a k hlavnímu západnímu průčelí s barokním štítem přiléhá nízká předsíň. Dlouhý presbytář je uzavřený s barokním štítem, v něm pozdně gotická síťová klenba na válcových příporách. Loď má plochý strop, vítězný oblouk je hrotitý. Kostel je zděný, omítaný. Zdivo věže je z lomového kamene spojované maltou. Schodiště do pater věže žebříkové. Kruchta je zděná, její podklenutí spočívá na dvou pilířích pod zábradlím kruchty a na pěti polopilířích. Strop pod kruchtou je tvořen třemi pruskými klenbami rámovaných pasy. Triumfální oblouk je lomený a relativně vysoký. Všechny přízemní hrany triumfálního oblouku jsou výrazně skoseny. K jižní patě triumfálního oblouku je přizděna kamenná křtitelnice polokruhového tvaru stojící na noze kruhového průřezu. Na…  číst dále

22.12. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1257. Původně gotický kostel byl v roce 1734 rozšířen přestavbou lodi. Kostel je doklad nejstaršího osídlení obce i v širším vztahu k okolní krajině.

Pavel Vítek, 22.12. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Česká Bělá

Místa v okolí

 Česká Bělá
 Železné Horky
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Ronovec
 Rozsochatec
 Hadrburg
 Žižkova mohyla
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 kutiště Poperk
 Dolní Krupá
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Přibyslavská věž
 Sokolov
 boží muka
 Přibyslav
 evangelický kostel
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Chotěboř
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Štěpánov
 Nový Studenec
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Smilov
 Nejepín
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Ondřeje
 Maleč
 poštovní stanice
 kostnice
 Skřivánek
 Kvasetice
 Chlum
 Možděnice
 Rosička
 skanzen Dřevíkov
 Najdek
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 Svobodné Hamry
 Habry
 Úsobí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Česká Bělá
58261 Česká Bělá 74
Tel: 732 424 737
http://www.bihk.cz/dieceze/ceska-bela
rzahalka@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 14076
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama