Jednolodní neorientovaný filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl mezi lety 1946 a 1948 přestavbou bývalé sýpky velkostatku. Snaha postavit v Puklicích kostel sahá do počátku 40. let 20. století, k realizaci stavby však došlo až po roce 1945, kdy byl konfiskován majetek majitele velkostatku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
První zmínka o existenci Puklic je z roku 1318. V obci je kromě zámku a zámeckého parku několik zajímavých turistických cílů – zbytek židovského ghetta se synagogou a hřbitovem a několik drobných sakrálních památek. Obcí prochází žlutě značený Jihlavský okruh. Do obce jezdí autobus z Jihlavy.
21.6. 2020
popis

Jednolodní neorientovaný kostel obdélného půdorysu s polygonálním závěrem a s obdélnou sakristií na západní straně. Věž je postavena nad hlavním vchodem na jižní straně. V horní části je zúžená, zastřešena stanovou střechou s makovicí.

Milan Caha (zdroj: wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzet%C3%AD_Panny_Marie_(Puklice)), 21.6. 2020

historie

Filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl mezi lety 1946 a 1948 přestavbou bývalé sýpky velkostatku. Snaha postavit v Puklicích kostel sahá do počátku 40. let 20. století, kdy zde vznikla Kostelní jednota. K realizaci stavby však došlo až po roce 1945, kdy byl konfiskován majetek majitele zámku a řady dalších pozemků ve vesnici, velkostatkáře Richarda Fischmanna. Absurdní na tom bylo, že rodina Fischmannova se nejen zasloužila o rozvoj obce, ale jako židovská byla odvlečena nacisty do koncentračních táborů. Richard Fischmann zahynul v Osvětimi, z rodiny přežily pouze jeho děti Vítězslav a Eliška. Kostel byl vysvěcen 15. srpna 1948, zasvěcení získal podle zámecké kaple zrušené roku 1893. Kaple bývala v prvním poschodí zámku, mše se v ní sloužily od roku 1729, pro veřejnost byla přístupná 1787. Kapli zrušil majitel zámku továrník Miroslav Peška, její prostor sloužil poté nějakou dobu jako sokolská tělocvična.

Milan Caha (zdroj: wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzet%C3%AD_Panny_Marie_(Puklice) a https://cs.wikipedia.org/wiki/Puklice_(z%C3%A1mek)), 21.6. 2020

Vysočina,  Jihlava  (JI), Puklice

Místa v okolí

 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 Helenín
 boží muka
 děkanství
 ZOO Jihlava
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Henčov
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 historické podzemí
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Dolní most
 pivovar
 Brtnice
 Rokštejn
 Legiodům
 Přímělkov
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Přímělkov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 Rytířsko
 kaple svaté Rodiny
 Jamné
 rozhledna Rudný
 Kamenice
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Stonařov
 Bransouze
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Plandry
 Aleje
 Chaloupky
 Rantířov
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 boží muka
 Střeliště
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kamenné mosty
 křížový kámen
 boží muka
 Zátiší
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 boží muka
 synagoga
 kaple sv. Jakuba
 Panský pivovar
 kostel sv. Víta
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 Polná
 Dolní brána
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Heraltice
 Okříšky
 židovský hřbitov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 boží muka
 Rudolec
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 15020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama