Rybník Velká Kuš je rozlohou 52 ha druhým největším na Blatensku a pro svou polohu patří k nejkrásnějším. Stejnojmenná přírodní rezervace u jeho jihozápadního břehu chrání balvanité pastviny a mokřadní louky s vzácnými druhy flóry i fauny.
Hlavní obrázek místa
Velká Kuš
© Jiří Špaček, 7/2007
Graficke pismenko Rybník Velká Kuš se rozkládá na území obce Kadov, jižně od místní části Vrbno a východně od místní části Lnářský Málkov. Ze vsi Vrbno, do níž vede z Kadova na silnici II/174 silnice III. třídy na Blatnou, k němu míří okružní zelená značka, která přichází právě z Blatné kolem rybníka Velký Pálenec a pokračuje k jihu přes hráz Velké Kuše do Čečelovic, kde se obrací kolem rozhledny Pětnice a Záboří zpět do Blatné. Úsek z Vrbna pod hráz Velké Kuše je zčásti sjízdný i pro motorová vozidla.
21.11. 2016

  historie

  Rybník Velká Kuš patří nejen k největším, ale především k nejkrásnějším na Blatensku. Leží v oblasti jižně od silnice spojující Blatnou a Lnáře, v mělkém a širokém údolí, obklopen lesy a pastvinami. Rozlohou 52 ha je vedle rybníka Labuť druhým největším na celém Blatensku. Rybník Velká Kuš byl zřízen v 16. století tehdejším majitelem panství Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína. Jeho název nemá nic společného s husitskou zbraní. Je totiž odvozen ze

  Jiří Špaček (zdroj: Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008 a stránky wikipedie), 24.11. 2016
  Základní informace místa
  ID místa: 13218
  Typ místa: přírodní scenerie
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?13218
  Uveřejněno: 24.11.2016
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 23' 48.15"
  E 13° 48' 15.87"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihočeský kraj
  Okres:  Strakonice  (ST)
  Obec: Kadov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu