Alcázar v Segovii byl původně římskou pevností. Pak muslimská pevnost nahrazena současnou stavbou. Zmínka o pevnosti pochází z r. 1120. Přestavba dokončena v r. 1587. Jeden z nejvýraznějších zámeckých paláců ve Španělsku. Je na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Segovia je město ve středním Španělsku. Vzdálené je asi 90 km severně od Madridu. Je střediskem provincie Segovia v autonomním společenství Kastilie a León. Leží na severozápadní straně pohoří Sierra Guadarrama. Segovijský alcázar najdeme v západní části města, na vyvýšenině nad řekou Eresma.
Pavel Vítek, 28.2. 2021
popis

Alcázar v Segovii je jedním z nejvýraznějších zámeckých paláců ve Španělsku díky jejímu tvaru, který je podobný tvaru lodního trupu. Alcázar byl původně postaven jako pevnost. Pevnost je rozdělena na dvě části. Exteriér s nádvořím, s příkopem a padacím mostem s hlídkou. Interiér zahrnuje kapli a několik dalších místností, které lze dnes navštívit. Pokoje jsou vybaveny s velkým luxusem a vyzdobeny krásou Mudejarských malířů a umělců. V současné době zde sídlí vojenské muzeum a Generální vojenský archiv Segovie, nejstarší historický archiv španělských ozbrojených sil. Alcátras Je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.exploring-castles.com/europe/spain/alcazar_de_segovia/, 28.2. 2021

historie

Megiddo, archeologická lokalita v Izraeli. Dominovalo ve 4. tisíciletí př. n. l. Několikrát rozbořeno a opět obnoveno, definitivně zničeno v 7. stol. př. n. l. Ve 20. stol. archeologické průzkumy. R. 1964 zde setkání papeže Pavla VI. s izraelskými státníky, první návštěva papeže ve Svaté zemi.

11.2. 2021

Další texty historie
pověsti

Mudejarové bylo označení pro muslimy, kteří zůstali na reconquisty dobytém španělském území a kteří se nevzdali náboženství. V rámci křesťanských států si zachovali vlastní instituce, jazyk a kulturu, ale nebylo jim dovoleno vstupovat do státních služeb, proto se uplatnili zejména jako řemeslníci a jako stavitelé a umělci. Dokonce vytvořili i svébytný mudejarský styl, v kterém se kombinují prvky evropského a islámského umění. Na mudejary byl záhy vyvíjen tlak, aby konvertovali ke křesťanství a po pádu poslední muslimské bašty na Pyrenejském poloostrově v roce 1491 prakticky úplně vymizeli.

Pavel Vítek, 28.2. 2021

Španělsko, Castilla y León,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15513
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama