Alcázar v Segovii byl původně římskou pevností. Pak muslimská pevnost nahrazena současnou stavbou. Zmínka o pevnosti pochází z r. 1120. Přestavba dokončena v r. 1587. Jeden z nejvýraznějších zámeckých paláců ve Španělsku. Je na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Alcázar ve španělské Segovii
© Pavel Vítek 06/2005
Segovia je město ve středním Španělsku. Vzdálené je asi 90 km severně od Madridu. Je střediskem provincie Segovia v autonomním společenství Kastilie a León. Leží na severozápadní straně pohoří Sierra Guadarrama. Segovijský alcázar najdeme v západní části města, na vyvýšenině nad řekou Eresma.
Pavel Vítek, 28.2. 2021
popis

Alcázar v Segovii je jedním z nejvýraznějších zámeckých paláců ve Španělsku díky jejímu tvaru, který je podobný tvaru lodního trupu. Alcázar byl původně postaven jako pevnost. Pevnost je rozdělena na dvě části. Exteriér s nádvořím, s příkopem a padacím mostem s hlídkou. Interiér zahrnuje kapli a několik dalších místností, které lze dnes navštívit. Pokoje jsou vybaveny s velkým luxusem a vyzdobeny krásou Mudejarských malířů a umělců. V současné době zde sídlí vojenské muzeum a Generální vojenský archiv Segovie, nejstarší historický archiv španělských ozbrojených sil. Alcátras Je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.exploring-castles.com/europe/spain/alcazar_de_segovia/, 28.2. 2021

historie

Megiddo, archeologická lokalita v Izraeli. Dominovalo ve 4. tisíciletí př. n. l. Několikrát rozbořeno a opět obnoveno, definitivně zničeno v 7. stol. př. n. l. Ve 20. stol. archeologické průzkumy. R. 1964 zde setkání papeže Pavla VI. s izraelskými státníky, první návštěva papeže ve Svaté zemi.

11.2. 2021

Další texty historie
pověsti

Mudejarové bylo označení pro muslimy, kteří zůstali na reconquisty dobytém španělském území a kteří se nevzdali náboženství. V rámci křesťanských států si zachovali vlastní instituce, jazyk a kulturu, ale nebylo jim dovoleno vstupovat do státních služeb, proto se uplatnili zejména jako řemeslníci a jako stavitelé a umělci. Dokonce vytvořili i svébytný mudejarský styl, v kterém se kombinují prvky evropského a islámského umění. Na mudejary byl záhy vyvíjen tlak, aby konvertovali ke křesťanství a po pádu poslední muslimské bašty na Pyrenejském poloostrově v roce 1491 prakticky úplně vymizeli.

Pavel Vítek, 28.2. 2021

Španělsko, Castilla y León,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15513
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama