Královský hrad založen počátkem 14. století Fridrichem I. ze Šumburka. Roku 1418 dobyt vojsky Václava IV., následně darován Lobkovicům. Po požáru v roce 1560 zpustl.
Hlavní obrázek místa
Vstupní brána do vnitřního hradu
podzim 2008
© Miroslav Wetter, 09/2009
Hrad se nalézá na ostrohu u vsi Místo, odbočkou doprava při cestě z Chomutova do Klášterce nad Ohří. Až k hradu lze dojet osobním automobilem a parkovat před vstupní branou do hradu, nebo se lze k hradu dostat pěší tůrou z Prunéřova.
Při vstupu do hradu se nalézá nově zbudovaná restaurace, kde zakoupíte i vstupenky. Na hradě jsou k vidění zbytky náznaků interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.
2.9. 2002

  turistické

  Restaurace
  Hradní restaurace je zařízená v dobovém stylu. Je otevřená v hlavní turistické sezóně (březen - říjen), 9:00 - 20:00 hod.
  http://www.hasistejn.cz/, 5.4. 2013

  historie

  Hrad Hasištejn byl vybudován k ochraně cesty, jež vedla od zemské hranice přes Kralupy u Chomutova a dále do Čech a navazovala na starou solnou cestu z Halle nad Sálou přes Lipsko, Přísečnici, Kadaň, Žatec, Louny, Slaný a směřující ku Praze. Gotický hrad byl postaven na skalnatém ostrohu, který na západní straně velmi prudce klesá do údolí Prunéřovského potoka, na východě pozvolna sestupuje do širšího úvalu.

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 28.5. 2002
  Gotický hrad vznikl k obraně obchodní stezky do Saska. Zakladatelem Hasištejna je pravděpodobně Fridrich I. ze Šumburka, který hrad postavil pro krále Jana Lucemburského a byl mu pak ponechán jako léno. 1348 hrad zniňován v Majestas Carolina, 1351 připadl pánům z Šumburka, 1418 dobyt Václavem IV., který ho zastavil Mikuláši Chudému z Lobkovic. Rok nato král Václav IV. zemřel, a protože hrad neměl kdo vyplatiti,

  2.9. 2002

  pověsti

  Skála nenávisti
  Německý název hradu „Hassenstein“ – t. j. skála nenávisti – vysvětluje pověst takto: V době, kdy konali loupeživé vpády do Evropy lítí Avaři, dolétla i do kadaňské župy zvěst, že krvežíznivý kočovníci vnikli do podunajských zemí a hubí je ohněm i mečem. Kadaňský župan, sídlící na hradě pod horami, obdržel od knížete rozkaz, aby sebral vojenský lid a připojil se k výpravě, kterou chystá

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002
  Vzkříšená sláva
  V době, kdy Hasištejn již ležel v rozvalinách, ožívala časem jeho bývalá sláva. Avšak jen na chvíli o Velikém pátku – a ten, kdo spatřil takovéto zjevení, v krátkém čase nato umíral. Lesní cestou opodál Hasištejna kráčela chudá stařena. Pospíchala, aby včas došla do kostela, kde se budou čísti pašije. Ačkoliv znala cestu, nemohla toho dne dojíti konce lesa a chodila stále kolem dokola. Pojednou vidí, že

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

  Půdorys místa


  © D.Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Místo

  Místa v okolí

   kostel sv. Václava
   Ahníkov
   Skřivánčí vrch
   smírčí kříže
   křížová cesta
   kostel sv. Anny
   stará synagoga
   kamenný kříž
   dům č. p. 7
   dům č. p. 78
   katovna
   Katova ulička
   radnice
   městské opevnění
   Šlikovský dům
   Ptačí domky
   děkanství
   socha sv. Vojtěcha
   Kadaň
   Bystřický můstek
   železniční most
   špýchar
   železniční most
   Hausberk
   kostel sv. Vavřince
   radnice
   Úhošť
   Funkštejn
   Lázně Evženie
   Bergrutsch
   Egerberk
   Dieterova štola
   Blatno
   kostel sv. Barbory
   Rokle
   radnice
   kostel sv. Kryštofa
   Šumburk
   Hirtstein
   smírčí kříž
   Šumburk
   Stülpnerův pomník
   Kamencové jezero
   kostel sv. Mikuláše
   Perštejn
   kostel sv. Terezie
   radnice
   Najštejn
   Kleinštejn
   Poláky
   Údlice
   židovský hřbitov
   železárna
   městské sklepy
   kostel sv. Jiljí
   Pětipsy
   železniční most
   Vičice
   Červený Hrádek
   Doupovská dráha
   kostel sv. Martina
   Soběsuky
   Libědice
   kostel sv. Víta
   Nový Žeberk
   Eduardova skála
  Kontaktní informace
  Hrad Hasištejn
  431 58 Místo
  Tel: +420 474 65 12 75
  http://www.hasistejn.cz
  info@hasistejn.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 146
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 21.6.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama