Původně gotický kostel ze 14. stol. Přestavba v letech 1592-1593. V r. 1795 druhá, klasicistní přestavba kostela, při níž ponechána původní věž a presbytář gotického kostela. V severní části hudební kruchta s varhanami. Kostel zapsán v seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Staršího v Dolní Moravici
© Pavel Vítek 10/2015
Dolní Moravice leží 7 km severovýchodně od Rýmařova a 14 km západně od Bruntálu. Kostel sv. Jakuba Staršího najdeme v centru obce, nad křižovatkou místních silnic. Díky své poloze nad obcí a věži je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 15.4. 2016
popis

V současnosti je z původního kostela zachována hranolovitá věž a presbyterium se sakristií. Ta slouží nyní jako boční kaple. Mezi tyto starší části kostela byla vestavěna nová loď. Nově byla orientovaná tak, že původní délka kostela tvoří její šířku a osa lodi s kněžištěm tvoří s původní orientací pravý úhel. Obdélníková loď je na jihu zakončena mírně odsazeným kněžištěm. K západní stěně přiléhá věž. Vstup do kostela je na severu. V severní části kostela byla na osmi sloupech vystavěna hudební kruchta. Na kruchtě najdeme zdobené klasicistní varhany. Slohovou různost starší a novější části prozrazují okna. V kapli jsou štíhlá, ve věži štěrbinová a v lodi široká. Ve vnitřním vybavení kostela zaujme nástěnný oltář, pocházející z doby před rokem 1798, kde je znázorněn sv. Jakub Starší. Mariánský boční oltář zdobí obraz Panny Marie Immaculaty, sv. Josefa a sochy sv. Kateřiny a Barbory. Kostel je zapsán v seznamu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/, 15.4. 2016

historie

Obec Dolní Moravice byla založena roku 1258. Již roku 1351 se zde uvádí farní kostel sv. Jakuba Staršího. Současná podoba kostela je však výsledkem pozdějších přestaveb. Poprvé byl přestaven v letech 1592-1593. Slavnostně byl vysvěcen byl v roce 1595. Tehdy však kostel patřil protestantské církvi. Po třicetileté válce měli katoličtí kněží velké problémy s věřícími, kteří odmítali přestoupit na katolictví. V roce 1794 do budovy chrámu několikrát uhodil blesk a značně jej poškodil. I proto v roce 1795 následovala druhá, klasicistní přestavba moravického kostela. Při výstavbě byla ponechána věž a presbytář původního gotického kostela. Na renovaci přispěl z velké části řád německých rytířů.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/, 15.4. 2016

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Dolní Moravice

Místa v okolí

 Moravická kyselka
 barokní most
 Malá Štáhle
 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Nová Ves
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 Janovice
 městské hradby
 Rýmařov
 kaple sv. Josefa
 Spitzerova vila
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Strálek
 kaple sv. Antonína
 Alfrédova chata
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Gabrielův dům
 Bruntál
 panský dům
 hudební pavilon
 Stará radnice
 Maxmiliánův pramen
 kaple sv. Huberta
 Zelené kameny
 Jelení studánka
 vodopád
 Hubertov
 hraniční sloup
 Ztracené kameny
 kašna
 Lafayettův dům
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 vodopády Bílé Opavy
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Františkova myslivna
 chata Barborka
 Rabštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 kostel sv. Jiří
 Praděd
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 kaple sv. Jeronýma
 kaple sv. Hedviky
 Freudenštejn
 Široká Niva
 Široká Niva
 Tlustá Berta
 chata Švýcárna
 Vrbno pod Pradědem
 Křížový vrch
 boží muka
 kosárna
 Vysoký vodopád
 Velký Roudný
 boží muka
 Nové Valteřice
Základní informace místa
ID místa: 12774
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama