Původně gotický kostel ze 14. stol. Přestavba v letech 1592-1593. V r. 1795 druhá, klasicistní přestavba kostela, při níž ponechána původní věž a presbytář gotického kostela. V severní části hudební kruchta s varhanami. Kostel zapsán v seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Staršího v Dolní Moravici
© Pavel Vítek 10/2015
Dolní Moravice leží 7 km severovýchodně od Rýmařova a 14 km západně od Bruntálu. Kostel sv. Jakuba Staršího najdeme v centru obce, nad křižovatkou místních silnic. Díky své poloze nad obcí a věži je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 15.4. 2016
popis

V současnosti je z původního kostela zachována hranolovitá věž a presbyterium se sakristií. Ta slouží nyní jako boční kaple. Mezi tyto starší části kostela byla vestavěna nová loď. Nově byla orientovaná tak, že původní délka kostela tvoří její šířku a osa lodi s kněžištěm tvoří s původní orientací pravý úhel. Obdélníková loď je na jihu zakončena mírně odsazeným kněžištěm. K západní stěně přiléhá věž. Vstup do kostela je na severu. V severní části kostela byla na osmi sloupech vystavěna hudební kruchta. Na kruchtě najdeme zdobené klasicistní varhany. Slohovou různost starší a novější části prozrazují okna. V kapli jsou štíhlá, ve věži štěrbinová a v lodi široká. Ve vnitřním vybavení kostela zaujme nástěnný oltář, pocházející z doby před rokem 1798, kde je znázorněn sv. Jakub Starší. Mariánský boční oltář zdobí obraz Panny Marie Immaculaty, sv. Josefa a sochy sv. Kateřiny a Barbory. Kostel je zapsán v seznamu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/, 15.4. 2016

historie

Obec Dolní Moravice byla založena roku 1258. Již roku 1351 se zde uvádí farní kostel sv. Jakuba Staršího. Současná podoba kostela je však výsledkem pozdějších přestaveb. Poprvé byl přestaven v letech 1592-1593. Slavnostně byl vysvěcen byl v roce 1595. Tehdy však kostel patřil protestantské církvi. Po třicetileté válce měli katoličtí kněží velké problémy s věřícími, kteří odmítali přestoupit na katolictví. V roce 1794 do budovy chrámu několikrát uhodil blesk a značně jej poškodil. I proto v roce 1795 následovala druhá, klasicistní přestavba moravického kostela. Při výstavbě byla ponechána věž a presbytář původního gotického kostela. Na renovaci přispěl z velké části řád německých rytířů.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/, 15.4. 2016

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Dolní Moravice

Místa v okolí

 Moravická kyselka
 barokní most
 Malá Štáhle
 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 Janovice
 kaple sv. Josefa
 Spitzerova vila
 městské hradby
 Rýmařov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Strálek
 kaple sv. Antonína
 Alfrédova chata
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 panský dům
 Gabrielův dům
 Bruntál
 hudební pavilon
 Stará radnice
 Maxmiliánův pramen
 kaple sv. Huberta
 vodopád
 Hubertov
 Zelené kameny
 Jelení studánka
 hraniční sloup
 kašna
 Ztracené kameny
 Lafayettův dům
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 vodopády Bílé Opavy
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Františkova myslivna
 chata Barborka
 Rabštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 kostel sv. Jiří
 Praděd
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 kaple sv. Jeronýma
 kaple sv. Hedviky
 Široká Niva
 Freudenštejn
 Široká Niva
 Tlustá Berta
 chata Švýcárna
 Vrbno pod Pradědem
 Křížový vrch
 kosárna
 Velký Roudný
 Nové Valteřice
Základní informace místa
ID místa: 12774
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama