Jednolodní hřbitovní kaple byla postavena luterány někdy kolem poloviny 16. století. V r. 1897 byl do kaple přenesen hlavní oltář z kostela sv. Jiljí. V 19. a 20. století byla stavba upravována. Od r. 1996 je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Kateřiny ve Dvorcích
© Luděk Vláčil 10/2019
Dvorce (dříve Dvorec, německy Hof) je větší obec ležící na severní Moravě v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Obec leží ve zvlněné pahorkatině Nízkého Jeseníku a její dominantou je kostel sv. Jiljí. Další sakrální památkou je hřbitovní kaple sv. Kateřiny nacházející se na severovýchodním okraji obce při ulici Budišovské.
11.12. 2019
popis

Kaple je jednolodní plochostropá stavba s předstupující hranolovou věží v průčelí a odsazeným polygonálním kněžištěm. Sakristie je pravoúhlá. V interiéru se nacházejí kamenné náhrobky a oltář z farního kostela sv. Jiljí. Kaple se dochovala v původním stavu mimo omítky a střešní krytinu.

11.12. 2019

historie

Ves Dvorce se prvně vzpomíná v roce 1339. V průběhu 16. století byla vesnice luteránská. Od roku 1538 zde luteránství zaváděl luteránský farář Jan Taufer. Někdy kolem poloviny 16. století, nebo snad již kolem roku 1530, byla luterány postavena jednolodní hřbitovní kaple. V roce 1630 byl do vsi dosazen katolický farář, který zahájil rekatolizaci. V roce 1897 byl do kaple přenesen hlavní oltář a kamenné náhrobky z kostela sv. Jiljí. V 19. a 20. století byla kaple upravována. I přes tyto úpravy se, kromě střešní krytiny a omítek, dochovala v téměř původní podobě. Od roku 1996 je stavba kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/ a další, 11.12. 2019

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Dvorce

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Vildštejn
 Šternek
 Medlice
 Nové Valteřice
 Slezská Harta
 Velký Roudný
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 fara
 kaple
 radnice
 kamenný most
 vodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Panny Marie
 Kružberk
 Polzerova kaple
 kostel sv. Floriána
 Moravský Beroun
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Jánské Koupele
 Jakartovice-Deštné
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 Bělá
 kaple sv. Alfonse
 Mladecko
 Malý Rabštýn
 kašna
 Lafayettův dům
 Klokočov
 větrný mlýn
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 větrný mlýn
 dvoupatrový most
 Těšíkovská kyselka
 Hlavnice
 Litultovice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Choltice
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 Švédská skála
 Tepenec
Základní informace místa
ID místa: 14454
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama