čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zprvu snad gotická, poté renesanční tvrz upravená v 19. století na domy čp. 31 a 33. Byla součástí rozparcelovaného dvora, jehož zahradu ohrazovala dochovaná zeď, která však nesloužila k opevnění tvrze. S tvrzí nesouvisí ani blízký statek s bránou.
Hlavní obrázek místa
Bývalá tvrz v Čížkrajicích
Pohled od jihovýchodu na domy čp. 31 (vlevo) a 33 adaptované ze staré tvrze. V popředí socha sv. Jana Nepomuckého.
© Jiří Cukr, 01/2010
Obec leží 4 km jižně od Trhových Svinů při cestě na Benešov nad Černou v podhůří Novohradských hor. Vjezd do vsi je zcela netradiční – vede klenutou branou a dvorem rozlehlého statku. Tvrz stávala na severním okraji Čížkrajic a dnes jsou na jejím místě domy čp. 31 a 33 (první domy vpravo za statkem). V souvislostí s tvrzí je také vždy připomínána kamenná zeď viditelná dobře především vpravo od statku těsně před vjezdem do obce.
Jiří Cukr , 1.2. 2010

  historie

  První zmínky o Čížkrajicích (německy Sitzkreis) spadají do roku 1322 a je možné, že již tehdy zde stávala také tvrz. V polovině 16. století, kdy ves vlastnili Sudlicové z Jívovice, byla zřejmě přestavěna renesančně. V roce 1600 získal Čížkrajice Jindřich Otík z Labouně (služebník posledních Rožmberků) a po jeho smrti roku 1605 se majitelé často střídali. V polovině 17. století byla stavba pustá, ale

  Jiří Cukr , 1.2. 2010
  První zmínka o vsi Čížkrajicích je z r. 1322, kdy zde žil vladyka Jeník. Z jeho nástupců známe jen Beneše z Čížkrajovic (1354). Na počátku 15. století patřila ves Janu Žestovcovi ze Světví, po r. 1437 Sudlicům z Jívovice. R. 1544 si dal Václav Sudlice zapsat tvrz, dvůr a ves do obnovených desk zemských jako svůj majetek. Na počátku 17. století seděl na tvrzi Jindřich Otík Brodský z Labouně. Pro účast na

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 26.5. 2010

  popis

  Tvrz byla renesanční patrová stavba. Dnes na jejím místě stojí domy čp. 31 a 33. Protože dosud nebyl proveden podrobný průzkum objektů, nelze uvést další závěry. Často je v populární literatuře dávána s tvrzí do souvislosti kamenná zeď (hradba) a brána, někde se hovoří o opevnění celé vesnice či o podobnosti s blízkým Žumberkem. Pravda je však taková, že dochovaná zeď tvořila ohrazení zahrady dvora a

  Jiří Cukr , 1.2. 2010

  Půdorys místa

  Katastrální mapa obce z roku 1827
  © Encyklopedie českých tvrzí, Praha 1998, I. díl, s. 99 (kreslil J. Úlovec)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čížkrajice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 8776
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=8776
  Uveřejněno: 26.5.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama