Původní hrad nechal postavit ve 14. st. Hynek z Vlašimi. V 15.-16. se měnil na renesanční šlechtické sídlo. Od 18. st. do r.1945 ho vlastnili Auerspergové, kteří ho nechali klasicistně upravit. Dnes je zde expozice muzea.
Hlavní obrázek místa
Zámek Vlašim
Podblanické centrum Vlašim

Vlašim hrad

Ve městě Vlašimi (Benešov) na nevýrazné ostrožně nad říčkou Blanicí se nacházel gotický hrad, který byl přebudován ve výstavný zámek. Hrad vznikl patrně v roce 1303, první konkrétní zmínku máme z roku 1318. V roce 1363 se na vlašimském hradě usídlil rod pánů erbu dvou supích hlav ve stříbrném poli, kteří se začali psát z Vlašimě (a později z Jenštejna). Z tohoto rodu pocházeli známí arcibiskupové Jan Očko z Vlašimi (bratr nových majitelů, druhý pražský arcibiskup a rádce Karla IV.) a Jan z Jenštejna (jejich synovec a nástupce Jana Očka na pražském arcibiskupském stolci). Za obou arcibiskupů se hrad dočkal značných změn, především v obytných a representačních prostorách. Další z majitelů, Mikuláš mladší Trčka z Lípy v reakci na rasantní nástup dělostřelectva po husitských válkách provedl stavbu nového vnějšího dělostřeleckého opevnění, které bylo později doplněno zřejmě ještě jedním vnějším zemním okruhem. Ten se však do našich dnů nedochoval. V 16. století byl hrad přestavěn na zámek, který byl pak dále přestavován až do dnešní podoby. Na Vlašimi se vystřídalo dvanáct rodů, jejichž erby lze vidět ve Vlašimské bráně a v erbovní síni zámku. Podle místních pramenů to byli páni z Vlašimi, z Vlašimi a Jenštejna, dále pak rytíři z Chotěmic, kteří drželi Vlašim za husitských válek. V té době na hradě přenocoval nemocný král Zikmund při své poslední cestě na Moravu. Po nich sídlili na hradě Trčkové z Lípy, Stranovští ze Sovojovic, Klenovští ze Ptení a Vostrovcové nebo Ostrovcové z Kralovic. Pán Jan Ostorvec byl za stavovského povstání jedním z direktorů. Po porážce na Bílé hoře byl zatčen a odsouzen, trest smrti mu však byl změněn na doživotní žalář. Vlašim, v té době již přestavovaná na zámek, mu byla zkonfiskována a od roku 1622 se panství ujal rod pánů z Talmberka. Bedřich, významný pobělohorský katolík a soudce…  číst dále
Random, 22.1. 2003
pověsti

O pokladu českých stavů

Nejznámější pověst, která se váže k tomuto místu, je příběh o stavovském pokladu, který byl (nebo stále je?) ukryt na vlašimskému zámku za stavovského povstání. Vzhledem k tomu, že se nejedná o příběh spojený s hradem jako takovým, odkazuji zájemce na následující publikace: citovaný „Čas hradů v Čechách 2“ a dále Knihovna místních dějepisů, okres Vlašimský od Antonína Norberta Vlasáka, Dějiny města Vlašimi a jeho statku od p. Slavíka a zapomenout nelze ani na profesora A. Sedláčka (svazek XV.)

Random, 22.1. 2003

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Vlašim

Místa v okolí

 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Čínský pavilon
 židovský hřbitov
 Domašín
 Vítův mlýn
 Bolina
 Olešná
 Křížovský lom
 kostnice
 Machlov
 studánka sv. Anny
 Psáře
 Chotýšany
 Chotýšany
 Velký Blaník
 Nespery
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 pivovar
 Trhový Štěpánov
 Pravonín
 Jemniště
 Blaník
 kostel sv. Anny
 Kalamajka
 synagoga
 Třebešice
 Jemniště
 Býkovická skála
 kostel sv. Václava
 Libouň
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 Špulka
 socha sv. Vendelína
 Kácov
 židovský hřbitov
 Zvěstov
 kaple sv. Prokopa
 Pelíškův most
 Černýš
 Český Šternberk
 kostel sv. Kateřiny
 Soutice
 Otryby
 kostel sv. Havla
 kaple
 Ratměřice
 Otryby
 pivovar
 kostel sv. Havla
 Kácov
 Střížkov
 hřebčín Pecínov
 Kamberk
 Jankov
 Odlochovice
 socha Panny Marie
 Čechtice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Zátiší
 Ostředek
 kostel Všech svatých
 železniční most
 Kozmice
 most u Borovska
 Zruč nad Sázavou
 Losiny
 Líšno
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Vlčkovice
 Zruč nad Sázavou
 Rataje nad Sázavou
 rozhledna Babka
 kaple sv. Antonína
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Krásná Hora
 kostel sv. Martina
 Petrovice II
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Růžkovy Lhotice
 Dolní zvonice
 Kovářka
 Neustupov
 Čestín
 Mrač
 Mrač
 Mrač
Kontaktní informace
Muzeum Podblanicka
Zámek 1
pí. Hanusová
258 01 Vlašim
Tel: 317 842 927
http://www.vlasimskypark.cz/
muzeum-vlasim@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 1338
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.1.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama