Kostnice u kostela sv. Mikuláše byla postavena v l. 1708–09 na popud děkana Pavla A. Haberlandta. V l. 1740–42 byl u obce zřízen za válek o habsburské dědictví největší císařský polní lazaret, po vypuknutí cholery a tyfu většina zraněných zemřela. V kostnici jsou pozůstatky zrhuba 8 tisíc osob.
Hlavní obrázek místa
Kostnice v Nížkově
© Pavel Valenta, 10/2012
Kostnice je veřejnosti přístupná příležitostně, vždy v neděli o nížkovské pouti (14 dnů po Velikonocích) a ve svátky. Prohlídka v jiný termín je možná po domluvě s panem farářem, nebo pracovníky obecního úřadu. Do kostnice je možné i jen tak nahlédnout skrz mříž ve vstupních dveřích.
30.10. 2012
popis

Kostnice z roku 1709 stojí před západním průčelím kostela sv. Mikuláše. Jedná se o jednoduchou čtvercovou stavbu s jehlancovou střechou, s dvojitou zdí (mezi stěnami se udržuje stálá vlhkost vzduchu). V kostnici jsou 4 pylony z lidských kostí, postavené do výšky 2,5 m, o základně 2x2 m, dále krucifix z 18. století. Kostnice je plochostropá, vyzdobena nápisy připomínající smrtelnost a pomíjivost života. V budově kostnice je přibližně 8 tisíc koster. Při archeologickém průzkumu (profesor Chrudoš Troníček) bylo zjištěno, že jsou zde nejen kosti mužů, ale i žen a dětí (pravděpodobně pozůstatky místních obyvatel, kteří také zemřeli při rozšíření cholery a tyfu).

Pavel Valenta, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; ROUČKOVÁ, Barbora. Veřejně přístupné kostnice a karnery v České republice. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta 2006, 16.10. 2012

historie

Kostnice stojí u kostela sv. Mikuláše, postaveného r. 1245. Kostnice byla postavena v l. 1708–1709. Obsahuje mimořádně velkou sbírku kostí, jednu z největších v Evropě. Kostnice byla vybudována na popud tehdejšího polenského děkana Pavla Antonína Haberlandta, který byl správcem nížkovské farnosti, postavena stavitelem Václavem Klusáčkem. V letech 1740–1742 byl u obce zřízen za válek o habsburské dědictví největší císařský polní lazaret, kam se přiváželi vojáci z různých bojišť – nejen císařští vojáci, ale také Sasové, Prusové, Bavoři, Francouzi. Po vypuknutí cholery a tyfu většina z nich zemřela. Těla byla ukládána do společných hrobů a do chodeb pod Nížkovem. Odhaduje se, že nížkovské podzemí ukrývá kosterní pozůstatky 50–60 tisíc vojáků různých národností. Jak dokládají kronikáři té doby, cesty byly doslova lemovány stovkami mrtvol. Do kostnice lidé převáželi alespoň lebky a kosti mrtvých, aby spočinuly na posvěceném místě.…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org; ROUČKOVÁ, Barbora. Veřejně přístupné kostnice a karnery v České republice. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta 2006, 30.10. 2012

pověsti

Podle pověsti poskládal kosti mrtvých v kostnici do 4 ozdobných hranic slepý mládenec.

30.10. 2012

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Nížkov

Místa v okolí

 Rosička
 Ronov
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 kostnice
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Najdek
 kaple sv. Rocha
 Nové Veselí
 fara
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hastrmanka
 děkanství
 dům U Rytířů
 kamenný most
 Měšťanský pivovar
 Dolní brána
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 Bohdalov
 boží muka
 boží muka
 rychta (dům čp. 73)
 Žižkova mohyla
 kutiště Poperk
 Most sv. Lutriána
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 Železné Horky
 Černá
 Jamné
 Smilov
 socha kavky
 poutní kaple sv. Anny
 Rytířsko
 železniční viadukt
 Zahradiště
 Česká Bělá
 železniční viadukt
 Hadrburg
 Kněževes nad Oslavou
 židovský hřbitov
 boží muka
 hraniční kámen
 Henčov
 Ronovec
 Helenín
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 ZOO Jihlava
Kontaktní informace
Obecní úřad Nížkov
Nížkov 107
592 12 Nížkov
Tel: 566 675 136 (OÚ), 566 675 129 (fara)
http://www.nizkov.cz/
nizkov@nizkov.cz
Základní informace místa
ID místa: 10980
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama