Bazilika Waldsassen postavena v letech 1682 až 1704. Jeden z největších barokních kostelů v Bavorsku. Bývalá krypta pod bazilikou je jedna z největších krypt v Německu. Varhany se 103 registry jedny z největších v Evropě. V roce 1969 povýšena na papežskou „Baziliku minor“.
Hlavní obrázek místa
Klášterní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Evangelisty v bavorském Waldsassenu.
© Pavel Vítek 05/2001
Waldsassen je bavorské město v okrese Tirschenreuth. Bazilika je vzdálena asi 10 km od Chebu jihozápadním směrem. Z Chebu jedem směrem na Svatý Kříž a hraniční přechod Svatý Kříž / Waldsassen. Pro cykloturisty se jedná o krásnou, mírně zvlněnou trasu.
Pavel Vítek, 29.4. 2020
popis

Klášterní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Evangelisty má trojlodní dispozici na půdorysu latinského kříže se dvěma věžemi v průčelí a se dvěma řadami kaplí v bočních lodích. Opatská bazilika Waldsassen byla postavena v letech 1682 až 1704. Významní stavitelé kostelů Georg Dientzenhofer a Abraham Leuthner vytvořili jeden z největších barokních kostelů v Bavorsku. Bývalá krypta pro cisterciácké mnichy pod bazilikou je jednou z největších klášterních krypt v Německu a ukazuje hrobové zdi a chodby. Je ale přístupná pouze pro skupinové zájezdy. V bazilice stojí za zmínku také varhany se 103 registry, jedny z největších v Evropě. K místním kulturním vrcholům patří vynikající církevní koncerty v bazilice, komorní koncerty a příležitostné koncerty v knihovní síni kláštera. Na základě historie baziliky jako hlavního díla jihoněmeckého baroka, byl kostel povýšen r. 1969 papežem Pavlem VI.…  číst dále

Pavel Vítek, 29.4. 2020

historie

Klášter ve Waldsassen ve středověku patřil k tzv. Chebsku. Mužský klášter řádu cisterciáků byl založen roku 1133. Roku 1571, v období vrcholící náboženské reformace, byl klášter zrušen. Roku 1669 bylo zde ustanoveno převorství a po dalším ekonomickém růstu se klášter roku 1690 vrátil ke statutu opatství. V letech 1682 - 1704 byl přestavěn klášterní kostel a vyzdoben. Jako architekti byli povoláni bratři Dientzenhoferové. Přestavěli kostel, konvent, hospodářské budovy a opatský zámek, který v současnosti slouží jako Dům sv. Josefa pro hosty. Roku 1803 byl mužský klášter v souvislosti s bavorskou státní reformou církevních institucí zrušen. Roku 1828 budovy koupil chebský obchodník Wilhelm Rother a zřídil v nich kartounku. Roku 1863 došlo k obnovení kláštera pro ženskou větev řádu, vedou jej cisterciačky, ale nepodléhají správě řádu, jsou podřízeny arcibiskupství v Řezně

Pavel Vítek, 29.4. 2020

Německo, Bavorsko,

Místa v okolí

 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Liebeneck
 Skalka
 vodní nádrž Skalka
 Dudácká kašna
 Cheb
 Špalíček
 Cetnov
 Václavský hrad
 Bříza
 železniční viadukt
 Doubrava
 Pomezná
 Chlumeček
 Hohenberg
 Salingburg
 kostel sv. Anny
 pramen Natálie
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 fara
 kostel sv. Olgy
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 Okrouhlá
 Dyleň
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 kostel sv. Vavřince
 Mostov
 Hartoušovské mofety
 Thierstein
Základní informace místa
ID místa: 14820
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama