Zaniklá tvrz, postavená ve 14. nebo 15. stol. Vesnice Pirk se zmiňuje v l. 1373–1395 v držení kláštera v Chebu. R. 1436 byla získána Planknáry z Kynšperka, kteří ji drželi až do poč. 16. stol. Poté byl statek v majetku chebských patricijských rodin Gablerů a Brunnerů. To však již byla tvrz zaniklá.
Hlavní obrázek místa
Bříza
Bříza, výřez z katastrální mapy vsi z roku 1841
Jiří Úlovec
Vesnička Bříza leží 6,5 kilometru západně od centra Chebu, nad vodami vodní nádrže Skalka. Počátky vesnice, zvané dříve Pirk, jsou nejasné. Dosavadní literatura předpokládá, že již zpráva z roku 1154 uvádějící Konráda z Pirku, tehdy družiníka Friedricha z Rothenburku, patří k této vsi. Obdobně měla Bříza poté náležet klášteru ve Waldsassenu, od něhož ji roku 1218 získal Friedrich z Waldthurnu. V závěru 13. století se v jejím držení údajně připomínají opět šlechtici s predikátem "z Pirku", jmenovitě roku 1287 Jindřich. Jeho potomci tu pak seděli až do počátku 15. věku. Otázkou je, zdali tyto zprávy je možné spojit s naší vsí. Ukazuje se, že první skutečně ověřené zmínky o ní pocházejí teprve z rozmezí let 1373 až 1395, kdy byla v držení kláštera klarisek v Chebu. Roku 1436 ji získali Planknárové z Kynšperka, kteří z ní vytvořili drobné šlechtické zboží, na němž seděli snad až do počátku 16. věku. Z pozdějších dějin vsi je známo, že v 16. a 17. století patřila chebským patricijským rodinám (Gablerové, Brunnerové). To však místní drobné zboží již zaniklo, poplužní dvůr byl rozdělen a jeho pozemky přiděleny obyvatelům vsi. Podobně jako historický vývoj Břízy zůstává dosud záhadou rovněž lokalizace a podoba místního panského sídla. Literatura většinou uvádí, že v jižní části vsi, na skále nad přívozem přes Ohři, stávala kamenná patrová věž s roubeným horním patrem a sedlovou šindelovou střechou, která byla po roce 1945 beze zbytku zbořena. Otázkou ovšem je, nedošlo-li v tomto případě k záměně panského sídla v Bříze se sídlem v nedalekém Cetnově, kde obdobná věž skutečně stávala. Vyobrazení Břízy z roku 1550 totiž zachytilo ves jako shluk přízemních domků se dvěma patrovými stavbami. Jedna z nich by sice mohla být panským sídlem, ovšem zcela jiné podoby, než literatura uvádí. Autor veduty je zachytil jako prosté…  číst dále
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Cetnov
 Pomezná
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Hohenberg
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 metorologický sloup
 Salingburg
 fara
 Václavský hrad
 Císařské lázně
 Cheb
 kostel sv. Olgy
 Dudácká kašna
 pramen Natálie
 Chlumeček
 Špalíček
 Hazlov
 železniční viadukt
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Goethovy skalky
 Skalná
 Kapellenberg
 Starý Hrozňatov
 Neuhaus
 Thierstein
 Doubrava
 Mostov
 Okrouhlá
 
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 1159
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama