Zaniklá tvrz, postavená ve 14. nebo 15. stol. Vesnice Pirk se zmiňuje v l. 1373–1395 v držení kláštera v Chebu. R. 1436 byla získána Planknáry z Kynšperka, kteří ji drželi až do poč. 16. stol. Poté byl statek v majetku chebských patricijských rodin Gablerů a Brunnerů. To však již byla tvrz zaniklá.
Hlavní obrázek místa
Bříza
Bříza, výřez z katastrální mapy vsi z roku 1841
Jiří Úlovec
Vesnička Bříza leží 6,5 kilometru západně od centra Chebu, nad vodami vodní nádrže Skalka. Počátky vesnice, zvané dříve Pirk, jsou nejasné. Dosavadní literatura předpokládá, že již zpráva z roku 1154 uvádějící Konráda z Pirku, tehdy družiníka Friedricha z Rothenburku, patří k této vsi. Obdobně měla Bříza poté náležet klášteru ve Waldsassenu, od něhož ji roku 1218 získal Friedrich z Waldthurnu. V závěru 13. století se v jejím držení údajně připomínají opět šlechtici s predikátem "z Pirku", jmenovitě roku 1287 Jindřich. Jeho potomci tu pak seděli až do počátku 15. věku. Otázkou je, zdali tyto zprávy je možné spojit s naší vsí. Ukazuje se, že první skutečně ověřené zmínky o ní pocházejí teprve z rozmezí let 1373 až 1395, kdy byla v držení kláštera klarisek v Chebu. Roku 1436 ji získali Planknárové z Kynšperka, kteří z ní vytvořili drobné šlechtické zboží, na němž seděli snad až do počátku 16. věku. Z pozdějších dějin vsi je známo, že v 16. a 17. století patřila chebským patricijským rodinám (Gablerové, Brunnerové). To však místní drobné zboží již zaniklo, poplužní dvůr byl rozdělen a jeho pozemky přiděleny obyvatelům vsi. Podobně jako historický vývoj Břízy zůstává dosud záhadou rovněž lokalizace a podoba místního panského sídla. Literatura většinou uvádí, že v jižní části vsi, na skále nad přívozem přes Ohři, stávala kamenná patrová věž s roubeným horním patrem a sedlovou šindelovou střechou, která byla po roce 1945 beze zbytku zbořena. Otázkou ovšem je, nedošlo-li v tomto případě k záměně panského sídla v Bříze se sídlem v nedalekém Cetnově, kde obdobná věž skutečně stávala. Vyobrazení Břízy z roku 1550 totiž zachytilo ves jako shluk přízemních domků se dvěma patrovými stavbami. Jedna z nich by sice mohla být panským sídlem, ovšem zcela jiné podoby, než literatura uvádí. Autor veduty je zachytil jako prosté…  číst dále
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 vodní nádrž Skalka
 Liebeneck
 Cetnov
 Pomezná
 Bismarckova rozhledna
 Skalka
 kostel sv. Anny
 Hohenberg
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 metorologický sloup
 Salingburg
 fara
 Václavský hrad
 Císařské lázně
 kostel sv. Olgy
 Cheb
 pramen Natálie
 Špalíček
 Chlumeček
 Dudácká kašna
 Hazlov
 železniční viadukt
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Hendrich
 Goethovy skalky
 Skalná
 Skalná
 Kapellenberg
 Starý Hrozňatov
 Soos
 Neuhaus
 Thierstein
 Hartoušovské mofety
 kostel sv. Mikuláše
 Doubrava
 Mostov
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 1159
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama