Zaniklá tvrz, postavená ve 14. nebo 15. stol. Vesnice Pirk se zmiňuje v l. 1373–1395 v držení kláštera v Chebu. R. 1436 byla získána Planknáry z Kynšperka, kteří ji drželi až do poč. 16. stol. Poté byl statek v majetku chebských patricijských rodin Gablerů a Brunnerů. To však již byla tvrz zaniklá.
Hlavní obrázek místa
Bříza
Bříza, výřez z katastrální mapy vsi z roku 1841
Jiří Úlovec
Vesnička Bříza leží 6,5 kilometru západně od centra Chebu, nad vodami vodní nádrže Skalka. Počátky vesnice, zvané dříve Pirk, jsou nejasné. Dosavadní literatura předpokládá, že již zpráva z roku 1154 uvádějící Konráda z Pirku, tehdy družiníka Friedricha z Rothenburku, patří k této vsi. Obdobně měla Bříza poté náležet klášteru ve Waldsassenu, od něhož ji roku 1218 získal Friedrich z Waldthurnu. V závěru 13. století se v jejím držení údajně připomínají opět šlechtici s predikátem "z Pirku", jmenovitě roku 1287 Jindřich. Jeho potomci tu pak seděli až do počátku 15. věku. Otázkou je, zdali tyto zprávy je možné spojit s naší vsí. Ukazuje se, že první skutečně ověřené zmínky o ní pocházejí teprve z rozmezí let 1373 až 1395, kdy byla v držení kláštera klarisek v Chebu. Roku 1436 ji získali Planknárové z Kynšperka, kteří z ní vytvořili drobné šlechtické zboží, na němž seděli snad až do počátku 16. věku. Z pozdějších dějin vsi je známo, že v 16. a 17. století patřila chebským patricijským rodinám (Gablerové, Brunnerové). To však místní drobné zboží již zaniklo, poplužní dvůr byl rozdělen a jeho pozemky přiděleny obyvatelům vsi. Podobně jako historický vývoj Břízy zůstává dosud záhadou rovněž lokalizace a podoba místního panského sídla. Literatura většinou uvádí, že v jižní části vsi, na skále nad přívozem přes Ohři, stávala kamenná patrová věž s roubeným horním patrem a sedlovou šindelovou střechou, která byla po roce 1945 beze zbytku zbořena. Otázkou ovšem je, nedošlo-li v tomto případě k záměně panského sídla v Bříze se sídlem v nedalekém Cetnově, kde obdobná věž skutečně stávala. Vyobrazení Břízy z roku 1550 totiž zachytilo ves jako shluk přízemních domků se dvěma patrovými stavbami. Jedna z nich by sice mohla být panským sídlem, ovšem zcela jiné podoby, než literatura uvádí. Autor veduty je zachytil jako prosté…  číst dále
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Cetnov
 Pomezná
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Hohenberg
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 metorologický sloup
 Salingburg
 fara
 Císařské lázně
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Olgy
 Chlumeček
 Špalíček
 Dudácká kašna
 pramen Natálie
 Hazlov
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kostel sv. Vavřince
 Goethovy skalky
 Skalná
 Kapellenberg
 Skalná
 Starý Hrozňatov
 Neuhaus
 Thierstein
 Doubrava
 Mostov
 Okrouhlá
 kostel sv. Mikuláše
 
Základní informace místa
ID místa: 1159
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama