Zrekonstruovaný hrad, byl založen přibližně r. 1200, pravděpodobně jako sídlo chebského ministeriála. R. 1322 byl majitelem Jan Lucemburský; r. 1344 Kašpar Šlik. R. 1461 koupil zpustlý hrad radní Kašpar Juncker. Následovala renesanční zámecká přestavba. Od r. 1703 v majetku města Cheb.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na palác 1. nádvoří hradu Seeberg
31,7/2011
Hrad Seeberg je jeden z mála zachovaných ministeriálních hradů historického Chebska a jako jediný z nich slouží výhradně muzejním účelům. Expozice: historie hradu, černá kuchyně, výstava „Ze života porcelánového šálku“. Prostory hrázděné barokní stodoly, kolny a věžového špejcharu v předhradí jsou naopak věnovány lidové kultuře, zemědělství a řemeslům chebského venkova v 19. století. V létě hrad Seeberg pravidelně ožívá při dnes již tradičním Historickém jarmarku či roku 2015 poprvé uspořádaném Festivalu vína. Ke zdejšímu programu patří každoročně též koncerty nejrůznějších žánrů a tematická odpoledne pro děti i dospělé.
3.2. 2020
historie

Hrad Ostroh stál na ostrohu nad nějakým už dávno zaniklým jezerem (z toho jeho původní německé jméno Seeberg), jehož zbytkem je snad rybničnatá pláň, bažiny a rašeliniště mezi Ohří u Pomezné (dnes přehradní jezero Skalka), Františkovými Lázněmi a Nebanicemi. Skládal se z předhradí s hospodářskými budovami a obydlími čeledi, chráněného hlubokým příkopem a zvedacím mostem, a vlastního horního hradu. Jeho základem byla dvoupatrová hlavní věž, kterou vedla brána na nádvoří, kde stál hradní palác. Nádvoří obklopovala zeď, kolem níž býval ochoz pro hradní stráž. V jejím středu se zachoval gotický portálek, kterým se vcházelo do veliké zámecké zahrady. Hrad Ostroh se poprvé připomíná v listině o připojení Chebska k České koruně z r. 1322. Přestože byl korunním lénem, dal již tehdy Jan Lucemburský právo městu Chebu dosazovat sem své správce, jak to připomíná další listina, vydaná 6. ledna 1349 Karlem IV. Toto právo vlastně…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 30.4. 2009

Další texty historie

Půdorys místa

Plán jádra hradu se sondami archeologického výzkumu, bez vyznačení stáří jednotlivých zdiv (podle P. Šebesty)
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek

Komentáře

30.3.2010 15:29 Anna Hladíková
Souhlasím s předchozím komentářem - hrad je velmi citlivě zrekontruovaný a expozice zajímavá, navíc je otevřeno i mimo hlavní sezonu, i v pondělí. Tleskám františkolázeňskému muzeu za tento počin!
9.8.2005 00:00
Hrad je velmi zajímavý historicky i stavebně, neméně pozoruhodná je expozice porcelánu a historického nábytku. Expozice nábytku je uspořádána a popsána tak, že jsem se konečně naučil řádně rozlišovat a rozpoznávat jednotlivé slohy (baroko, rokoko, klasicismus, druhé rokoko, biedermeier atd.). Expozice věnovaná životu na chebském venkovu je také velmi výživná a zajímavá.
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Poustka

Místa v okolí

 kostel sv. Wolfganga
 Poustka
 Hazlov
 Libá (Liebenstein)
 Pomezná
 Bříza
 Cetnov
 vodní nádrž Skalka
 Liebeneck
 fara
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 Hohenberg
 Císařské lázně
 Goethovy skalky
 Skalka
 Starý Rybník
 Salingburg
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Kapellenberg
 pramen Natálie
 hrobka Hendrich
 Bismarckova rozhledna
 Skalná
 kostel sv. Anny
 Chlumeček
 Skalná
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Vavřince
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Neuhaus
 Soos
 železniční viadukt
 židovský hřbitov
 minerální pramen
 kostel sv. Mikuláše
 
 Háj u Aše
 kostel sv. Mikuláše
 Hartoušovské mofety
 Thierstein
 Starý Hrozňatov
 Doubrava
 Doubravský pramen
 Neuberg
 Podhradí
 Kopaniny
 Podhradí
 Mostov
 kostel sv. Ondřeje
 Luby
 Luby
 Okrouhlá
 Doubrava
 kostel sv. Anny
Kontaktní informace
HRAD SEEBERG
Poustka (Ostroh) 18
350 02 Cheb
Tel: +420 351 011 990
http://www.muzeum-frantiskovylazne.cz/cz/o-hradu
seeberg@muzeumfl.cz
Základní informace místa
ID místa: 237
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama