Pozůstatky loveckého zámečku postaveného roku 1819 Kryštofem Vidršpergárem z Vidršperka na místě bývalého dvora. Od roku 1852 v majetku Coudenhoveů. Po roce 1945 jej využívala pohraniční stráž, postupně chátrá, dnes se z něj zachovaly jen obvodové zdi.
Hlavní obrázek místa
zříceniny loveckého zámečku Dianin Dvůr
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Zámeček byla zřejmě barokní jednoposchoďová budova s obdélníkovým základem o rozměrech zhruba 15 x 10 m a s mansardovou střechou. Dnes se z něj zachovaly jen zbytky obvodových zdí.
Vlastislav Mareček, kolektiv autorů-Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-západní Čechy, Svoboda 1985, 21.9. 2016
historie

V roce 1736 zde bratři Jan Bedřich a Kryštof Václav Vidršpergárové založili poplužní dvůr. V roce 1812 dvůr vyhořel a na jeho místě nechal Kryštof Václav Vidršpergár v roce 1819 postavit lovecký zámeček. V roce 1825 byla vedle něj postavena kaple sv. Kryštofa. Po roce 1852 se stal majetkem Coudenhoveů. V roce 1870 byla v okolí zámečku založena obora pro daňky a jeleny. V roce 1916 byl zámeček přestavěn. Coudenhoveům patřil až do roku 1945. Poté zde sídlila pohraniční stráž. Po jejím přesídlení zámeček chátral. Ještě v 70. letech měl střechu a část vybavení… Zřícenina se nyní nachází na území obce Rybník.

Vlastislav Mareček, kolektiv autorů-Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-západní Čechy, Svoboda 1985, https://cs.wikipedia.org, 21.9. 2016

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Rybník

Místa v okolí

 Starý Herštejn
 Walddorf
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 Hostouň
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Čerchov
 Ždánov
 Tasnovice
 Trhanov
 Březinka
Základní informace místa
ID místa: 13101
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama