Opevněné opatství bylo založeno kolem r. 1153 Ulrichem II. z Perneggu jako dceřinný premonstrátský klášter želivského opatství. Areál byl několikrát vypálen a znovu opraven. V 18. století barokně přestavěn. V letech 1990-1994 proběhla celková rekonstrukce. Komplex dodnes slouží původnímu účelu.
Hlavní obrázek místa
bazilika Narození Panny Marie s klášterním opevněním
© Luděk Vláčil 09/2020
Dominantou rakouského příhraničního města Geras (česky Jeruš, Jerouš) ležícího ve spolkové zemi Dolní Rakousy je rozsáhlý komplex opevněného opatství skládající se z kláštera premonstrátů, baziliky Narození Panny Marie a zahrady. Klášter je významným kulturním centrem s mnoha expozicemi a výstavami. Je rovněž místem, kde se pořádají koncerty a semináře. V klášteře se dá i ubytovat. Klášter je možné navštívit v době od 1. května do 31. října. K opatství náleží i nedaleký barokní hospodářský dvůr a sýpka. V těsné blízkosti městečka se nachází přírodní park Geras o rozloze 132 hektarů, který slouží k zábavě a odpočinku.
Luděk Vláčil, 17.12. 2021
historie

V současnosti se za dobu založení kláštera Geras (česky Jeruš) považuje rok 1153. Podle některých zdrojů však byly klášteru darovány první farnosti již v roce 1151. První premonstráti do této oblasti, již dříve osídlené křesťanskými Slovany, přišli z opatství v Želivě. Zakladatelem nového kláštera byl hrabě Ulrich II. z Perneggu (†1170), jenž zakládá tento „pohraniční klášter“ jako centrum kultu, duchovní péče a hospodářství. Ulrich ve stejnou dobu zakládá rovněž ženský klášter přímo u hradu v Perneggu, kam přišly řeholní sestry z Louňovic. Geraský klášter se v roce 1180 stal opatstvím, k čemuž se vztahují pozdější zmínky, které za fundátora označují Ekberta, syna Ulricha II. Kanovníkům bylo již krátce po polovině 12. století svěřeno mnoho okolních farností (např. v r. 1151 Vratěnín, v r. 1153 Kostelní Myslová, r. 1156 Rancířov, r. 1160 Eibenstein atd.). Areál kláštera měl již v počátku zhruba dnešní dispozici. Nejstarší…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.stiftgeras.at/wp/, 2_ArchaeologiaHistorica_30-2005-1_20.pdf, https://de.wikipedia.org/wiki/Stift_Geras a další, 15.12. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Primmersdorf
 Fronsburg
 Thürnau
 Kollmitz
 Gaber
 Frejštejn
 dvůr Mitrov
 Nonndorf
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Uherčice
 Uherčice
 Oslnovice
 Neudegg
 Vratěnín
 Vlčí dvůr
 městské opevnění
 Grossau II
 Hardegg II
 kostel sv. Vavřince
 Vranov nad Dyjí
 Raabs an der Thaya
 měšťanský dům
 jez
 Hardegg III
 Hardegg
 Braitava
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hardeggská vyhlídka
 Cornštejn
 vodní nádrž Vranov
 Claryho kříž
 Čížov
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 15273
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama