Opevněné opatství bylo založeno kolem r. 1153 Ulrichem II. z Perneggu jako dceřinný premonstrátský klášter želivského opatství. Areál byl několikrát vypálen a znovu opraven. V 18. století barokně přestavěn. V letech 1990-1994 proběhla celková rekonstrukce. Komplex dodnes slouží původnímu účelu.
Hlavní obrázek místa
bazilika Narození Panny Marie s klášterním opevněním
© Luděk Vláčil 09/2020
Dominantou rakouského příhraničního města Geras (česky Jeruš, Jerouš) ležícího ve spolkové zemi Dolní Rakousy je rozsáhlý komplex opevněného opatství skládající se z kláštera premonstrátů, baziliky Narození Panny Marie a zahrady. Klášter je významným kulturním centrem s mnoha expozicemi a výstavami. Je rovněž místem, kde se pořádají koncerty a semináře. V klášteře se dá i ubytovat. Klášter je možné navštívit v době od 1. května do 31. října. K opatství náleží i nedaleký barokní hospodářský dvůr a sýpka. V těsné blízkosti městečka se nachází přírodní park Geras o rozloze 132 hektarů, který slouží k zábavě a odpočinku.
Luděk Vláčil, 17.12. 2021
historie

V současnosti se za dobu založení kláštera Geras (česky Jeruš) považuje rok 1153. Podle některých zdrojů však byly klášteru darovány první farnosti již v roce 1151. První premonstráti do této oblasti, již dříve osídlené křesťanskými Slovany, přišli z opatství v Želivě. Zakladatelem nového kláštera byl hrabě Ulrich II. z Perneggu (†1170), jenž zakládá tento „pohraniční klášter“ jako centrum kultu, duchovní péče a hospodářství. Ulrich ve stejnou dobu zakládá rovněž ženský klášter přímo u hradu v Perneggu, kam přišly řeholní sestry z Louňovic. Geraský klášter se v roce 1180 stal opatstvím, k čemuž se vztahují pozdější zmínky, které za fundátora označují Ekberta, syna Ulricha II. Kanovníkům bylo již krátce po polovině 12. století svěřeno mnoho okolních farností (např. v r. 1151 Vratěnín, v r. 1153 Kostelní Myslová, r. 1156 Rancířov, r. 1160 Eibenstein atd.). Areál kláštera měl již v počátku zhruba dnešní dispozici. Nejstarší…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.stiftgeras.at/wp/, 2_ArchaeologiaHistorica_30-2005-1_20.pdf, https://de.wikipedia.org/wiki/Stift_Geras a další, 15.12. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Primmersdorf
 Fronsburg
 Thürnau
 Kollmitz
 Gaber
 Frejštejn
 dvůr Mitrov
 Nonndorf
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Uherčice
 Uherčice
 Oslnovice
 Neudegg
 Vratěnín
 Vlčí dvůr
 městské opevnění
 Grossau II
 Hardegg II
 kostel sv. Vavřince
 Vranov nad Dyjí
 Raabs an der Thaya
 měšťanský dům
 jez
 Hardegg III
 Hardegg
 Braitava
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hardeggská vyhlídka
 Cornštejn
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Čížov
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 15273
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama