Opevněné opatství bylo založeno kolem r. 1153 Ulrichem II. z Perneggu jako dceřinný premonstrátský klášter želivského opatství. Areál byl několikrát vypálen a znovu opraven. V 18. století barokně přestavěn. V letech 1990-1994 proběhla celková rekonstrukce. Komplex dodnes slouží původnímu účelu.
Hlavní obrázek místa
bazilika Narození Panny Marie s klášterním opevněním
© Luděk Vláčil 09/2020
Dominantou rakouského příhraničního města Geras (česky Jeruš, Jerouš) ležícího ve spolkové zemi Dolní Rakousy je rozsáhlý komplex opevněného opatství skládající se z kláštera premonstrátů, baziliky Narození Panny Marie a zahrady. Klášter je významným kulturním centrem s mnoha expozicemi a výstavami. Je rovněž místem, kde se pořádají koncerty a semináře. V klášteře se dá i ubytovat. Klášter je možné navštívit v době od 1. května do 31. října. K opatství náleží i nedaleký barokní hospodářský dvůr a sýpka. V těsné blízkosti městečka se nachází přírodní park Geras o rozloze 132 hektarů, který slouží k zábavě a odpočinku.
Luděk Vláčil, 17.12. 2021
historie

V současnosti se za dobu založení kláštera Geras (česky Jeruš) považuje rok 1153. Podle některých zdrojů však byly klášteru darovány první farnosti již v roce 1151. První premonstráti do této oblasti, již dříve osídlené křesťanskými Slovany, přišli z opatství v Želivě. Zakladatelem nového kláštera byl hrabě Ulrich II. z Perneggu (†1170), jenž zakládá tento „pohraniční klášter“ jako centrum kultu, duchovní péče a hospodářství. Ulrich ve stejnou dobu zakládá rovněž ženský klášter přímo u hradu v Perneggu, kam přišly řeholní sestry z Louňovic. Geraský klášter se v roce 1180 stal opatstvím, k čemuž se vztahují pozdější zmínky, které za fundátora označují Ekberta, syna Ulricha II. Kanovníkům bylo již krátce po polovině 12. století svěřeno mnoho okolních farností (např. v r. 1151 Vratěnín, v r. 1153 Kostelní Myslová, r. 1156 Rancířov, r. 1160 Eibenstein atd.). Areál kláštera měl již v počátku zhruba dnešní dispozici. Nejstarší…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.stiftgeras.at/wp/, 2_ArchaeologiaHistorica_30-2005-1_20.pdf, https://de.wikipedia.org/wiki/Stift_Geras a další, 15.12. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Primmersdorf
 Fronsburg
 Thürnau
 Kollmitz
 Frejštejn
 Gaber
 dvůr Mitrov
 Nonndorf
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Uherčice
 Uherčice
 Oslnovice
 Neudegg
 Vratěnín
 Vlčí dvůr
 městské opevnění
 Vranov nad Dyjí
 Raabs an der Thaya
 Hardegg II
 Grossau II
 kostel sv. Vavřince
 měšťanský dům
 jez
 Hardegg III
 Hardegg
 manufaktura
 Grundův mlýn
 Braitava
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hardeggská vyhlídka
 Cornštejn
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Čížov
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 15273
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama