Původně pozdně renesanční opevněný zámek (kaštieľ) dal r. 1674 vystavět zřejmě Gašpar Šándor. V r. 1756 byl zámek barokně upraven. Po vymření rodu Šándorů po meči přešel do vlastnictví Medňanských. V 2. pol. 20. století sloužil jako škola a později jako školicí a rekreační zařízení.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Západoslovenská obec Lúka leží v okrese Nové Mesto nad Váhom na levém břehu řeky Váh při úpatí Považského Inovce. Nejvýznamnější historickou památkou obce je zámek (slovensky kaštieľ) s barokní kaplí sv. Marie Magdalény. Areál bývá veřejnosti částečně přístupný pouze jeden den v roce. Na svátek sv. Marie Magdalény se pravidelně v zámecké kapli koná mše a při té příležitosti bývá přístupná i zahrada. K dalším významným stavbám patří novodobý katolický kostel Panny Marie Bolestné stojící u hlavní silnice. Na katastrálním území obce se nachází hrad Tematín, národní přírodní rezervace Tematínska lesostep, část národní přírodní rezervace Javorníček a část přírodní rezervace Kňaží vrch.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obecluka.sk a další, 13.12. 2019
popis

Zámek je dvoupodlažní bloková obdélníková stavba se čtyřmi věžemi v nárožích, krytá mansardovou střechou. Fasády jsou členěny lizénovými rámy a okna v poschodí zdůrazňují římsy. Na věžích se dochovaly klíčové střílny. Dispozice interiérů je renesanční. Kolem předsíně jsou situovány místnosti zaklenuté hřebínkovými lunetovými klenbami. Hlavní sál je orientován k čelní fasádě s barokním balkonem. Zámek obklopuje park s hospodářskými budovami, Lurdskou jeskyní a barokní kaplí sv. Marie Magdalény z konce 18. století a zvonicí.

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Eva Križanová, Šport, 1990, http://www.slovenskehrady.sk a další, 13.12. 2019

historie

První známá písemná zmínka o vsi pochází z roku 1246. Nejstarším šlechtickým sídlem byl nedaleký hrad Tematín. Po pominutí nebezpečí tureckých útoků si vlastníci hradu, Berčéniové a Šándorové, vystavěli nové zámky. Berčéniové v Brunovcích a Šándorové ve vsi Lúka. Pozdně renesanční opevněný zámek (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]), tyčící se na terase nad obcí, dal v roce 1674 vystavět pravděpodobně syn Františka Šándora a Kataríny, rozené Rottalové, Gašpar Šándor se ženou Katarínou. Lze předpokládat, že stavbě předcházelo nějaké starší sídlo. Dne 13. října 1683 na zámku zasedlo valné shromáždění Nitranské župy. Po smrti Gašpara zámek zdědila vdova Katarína. Následně získali východní část zámečku Anna Šándorová s Adalbertom (Vojtechom) Šándorom a jeho západní část s ostatním majetkem připadla královské pokladně. V roce 1723 Adalbertu Šándorovi…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://obecluka.sk, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Eva Križanová, Šport, 1990, http://www.slovenskehrady.sk a další, 13.12. 2019

Půdorys místa

Současný areál, Severně od zámku jsou bývalé stáje a novodobý objekt Jihovýchodně stojí kaple sv. M. Magdaleny
©http://www.kuzel.sk
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Brunovce
 Kostolec
 Tematín
 Moravany nad Váhom
 Park miniatúr
 Kočovce
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Bojná I
 rotunda sv. Juraja
 Čachtice
 Rakoľuby
 Topoľčiansky hrad
 Radošina
 Nitrianska Blatnica
 Sokolovce
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Šalgovce
 Duchonka
 synagoga
 Kokošová
 Bojná
 Hajná Nová Ves
Základní informace místa
ID místa: 14279
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama